مهندس درویشعلی کریمی مدیرعامل آبفا روستایی خوزستان شد

عصر جنوب: معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: سال ۹۳ از بدترین سال های صنعت آب و فاضلاب روستایی بوده و این صنعت با چالش های اساسی مواجه است.

به گزارش ایرنا ‘شاهین پاکرو’ روز سه شنبه در آیین معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان افزود: مجموع کمکهای انجام شده به شرکت های آبفا در سال جاری یک هزار و ۳۰۰میلیارد ریال بود که خوزستان با یکصد میلیارد ریال بیشترین سهم را داشته اما این ارقام در مقایسه با چهار هزار میلیارد ریال زیان سالانه کمتر از ۳۰درصد را شامل می شود.

وی از پیش بینی احداث یک هزار و ۲۰۰مجتمع آبرسانی روستایی در کشور با سرمایه گذاری ۶۰هزار میلیارد ریال خبر داد و گفت: مطالعات این طرحها انجام شده و در دست اجرا قرار دارد اما با وجود کمک ۱۰هزار میلیارد ریالی از محل درآمد مازاد نفت، به دلیل اختصاص سالانه کمتر از سه هزار میلیارد ریال به این بخش و با توجه به تهدیدهای موجود در زمینه کمبود آب چنین وضعیتی نمی تواند پایداری ایجاد کند.

پاکرو ادامه داد: با این اعتبارات در صورتی که تورمی نباشد با توجه به این که قیمت اقلام نسبت به یک دهه گذشته سه برابر شده احداث مجتمع ها ۱۵سال زمان می برد.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: بیشترین چالش در صنعت آب کشور از بابت خشکسالی و کمبود منابع آب است که از یک دهه گذشته به دلیل افت شدید آبهای زیرزمینی و کاهش آورد منابع آبی که در بلند مدت از طریق سدها برنامه ریزی شده بود علاوه بر آب بخش کشاورزی و صنعت تاثیر بسیاری روی آب آشامیدنی داشته و کیفیت آن را به خطر انداخته است.

وی اظهار کرد: شرکت مهندسی آب و فاضلاب روستایی با ۵۰هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق روستایی و ۲۰۰هزار میلیارد ریال در حوزه شهری اهتمام دارد میزان جمعیت بهره مند از آب را به حد مطلوب برساند.

پاکرو بیشترین معضل از بابت خشکسالی را به دلیل کمبود باران دانست و گفت: کمبود اعتبارات هم ملموس بوده و این ناشی از مسایل تحریم است که به ناحق و یک طرفه بر کشور تحمیل شد و پروژه های عمرانی را متاثر از خود کرد که به کندی به بهره برداری می رسند.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به گذشت ۱۵سال از زمان تاسیس شرکت های آب و فاضلاب و واگذاری اختیارات ماده ۱۰۸به این شرکت ها گفت: با این وجود هنوز در زمینه ایجاد زیرساخت های شبکه آب و فاضلاب به پایداری نرسیده ایم.

پاکرو گفت: دولت کمک های گسترده ای را شروع کرده اما عقب افتادگی ها در صنعت آب و فاضلاب بسیار زیاد است و با وجود افزایش ۲۰درصدی نرخ آب بها سهم آن در سبد خانوارها صفر است.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار کرد: اقتصاد آب در کشور هنوز در جایگاه ذاتی خود قرار ندارد و این مساله دامنگیر شرکت های آب و فاضلاب شده است.

وی افزود: بیشترین دغدغه ها در اقتصاد آب است؛ با وجود سرمایه گذاری ها در صنعت آب کشور از محل تملک دارایی ها، اعتبارات وامی، بانک جهانی و اکو، این ها کمتر از ۵۰درصد اعتبارات مورد نیاز این صنعت را شامل می شود.

وی افزود: با این حجم سرمایه گذاری ها و کمک های دولت هنوز پروژه ها بهره برداری مناسبی نشده است.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور متوسط قیمت تمام شده هر متر مکعب آب در مناطق شهری را سه هزار و ۳۰۰ ریال و در مناطق روستایی حدود یک هزار ریال اعلام کرد.

پاکرو افزود: احداث ۴۴مجتمع آبرسانی روستایی در خوزستان تعریف شده و اعتبارات خوبی در این زمینه از منابع خشکسالی، ماده ۱۸۰، تبصره ۲ و تبصره ۹ اختصاص یافته و هم اینک ۸۴درصد جمعیت روستایی این استان از آب بهداشتی بهره مندند اما به نسبت امکانات موجود کافی نیست.
بیشتر روستاهای خوزستان با مشکل کمی و کیفی آب آشامیدنی مواجه اند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: بسیاری از روستاهای این استان در ارتباط با کمبود آب و موضوع های کیفی تامین آب آشامیدنی با مشکل مواجهند.

‘احمد سیاحی’ روز سه شنبه در آیین معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان تاکید کرد: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برنامه خاصی نسبت به تامین آب مطلوب شهرها و روستاهای خوزستان داشته باشد و بر مبنای آن حرکت کند.

وی افزود: مقوله آب در خوزستان از مقوله های جدی و اساسی بوده و در کنار بحث راه و عمران شهری مساله آب و فاضلاب روستایی و شهری از چالش های جدی استان است.

سیاحی با اشاره به اهمیت مساله آب در خوزستان توضیح داد: شرایط جوی خوزستان با دیگر نقاط کشور متفاوت بوده و بر خلاف این نقاط تا ۸۰درصد آب مورد نیاز شهرها و روستاهای استان از منابع آب های سطحی تامین می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان افزود: به همین جهت هزینه استحصال آب نسبت به هزینه تامین آب از منابع زیرزمینی بالا بوده و خطوط انتقال آب با طول یک هزار و ۳۰۰کیلومتر طولانی است.

وی گفت: ۷۶تصفیه خانه آب کار تصفیه آب در شهرها و روستاها را انجام می دهند میزان تلفات آب در خطوط و شبکه ها بالاست؛ شبکه های آب شهری و روستایی هم شبکه هایی نیستند که بتوانند آب استحصال شده از هر متر مکعب ۱۰هزار ریال را به مشترک برسانند.

سیاحی با بالا خواندن سرانه مصرف آب در خوزستان اظهار کرد: شبکه آب و فاضلاب شهری و روستایی استان توسعه نیافته و هزینه انجام عملیات ها بسیار زیاد است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان گفت: مشکلات کمی و کیفی آب در خوزستان در حالی است که پنج رودخانه در این استان جاری بوده و زمانی یک سوم آبهای سطحی کشور در آن جریان داشت.

وی با اشاره به طرح آبرسانی غدیر گفت: این طرح تنها برای آبرسانی به مناطق شهری نیست؛ در کنار مشکلات اعتباری این طرح که کند پیش می رود، طرح انتقال آب از سد کوثر به مناطق جنوب شرقی استان و آبرسانی به شمال شرق از ایذه تا باغملک، میداوود و رامهرمز اجرا نشده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: تحمل مردم و مسولان استان سرآمده است؛ اگر چه استان های دیگر هم با کمبود آب مواجه اند اما در خوزستان به دلیل نبود آب مردم در رنجند و این مناسب نظام نیست.

سیاحی افزود: به رفع مشکلات آب و فاضلاب خوزستان باید به عنوان اولویت نخست پرداخته شود.

وی تاکید کرد: به دلیل چنین مشکلاتی نگرانی جدی از بابت برداشت آب از سرشاخه های کارون وجود دارد که پایین آمدن کیفیت آب را به دنبال خواهد داشت.

سیاحی در عین حال گفت: به دلیل عدم شفافیت در قضیه آب و سیاست گذاری ها با معضل جدی مواجهیم به طوریکه اعتبارات موجود کفاف هزنیه ها و تامین نیازهای موجود در بخش آب و فاضلاب خوزستان را نمی کند.

سیاحی گفت: به دنبال تحقق طرح ۸۰۰هزار هکتاری اراضی کشاورزی خوزستان بر مبنای عنایت ویژه مقام معظم رهبری و قول رییس جمهوری امید است وزارت نیرو آب مورد نیاز این طرح را اختصاص دهد.

وی پیشرفت پروژه های آب و فاضلاب روستایی را نامناسب خواند و افزود: به دنبال به سرانجام رساندن پروژه های نیمه تمام هستیم.

سیاحی همچنین با اشاره به مشکل اعتبار بویژه اعتبار جاری شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان که باعث شده در پرداخت حقوق کارکنان این شرکت تاخیر ایجاد شود گفت: ما شرمنده پرسنل آبفار استان هستیم که سه ماه است حقوق نگرفته اند.

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان هم گفت: حقوق عقب افتاده کارکنان این شرکت در اولویت است.

‘درویشعلی کریمی’ افزود: با عنایات رهبر معظم انقلاب چشم انداز خوبی در دولت تدبیر و امید پیش روست و این اطمینان و امید است که آینده پیش رو امیدوار کننده و روشن خواهد بود.

مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان هم گفت: ۶۰درصد روستاهای استان آب بها را پرداخت نمی کنند که این مساله به معظلی جدی تبدیل شده است.

‘عبدالعلی خلیف پور’ افزود: در زمان حاضر از مجموع چهار هزار و ۱۵روستای با جمعیت بالای ۲۰خانوار با جمعیت یک میلیون و ۳۲۸هزار نفر دو هزار و ۹۲۳روستا با جمعیت یک میلیون و ۲۷۰هزار نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردارند و تنها ۱۳۸روستای بدون آب داریم.

وی اضافه کرد: درصد بهره مندی روستاهای خوزستان از نعمت آب شرب ۸۸/۲۱درصد بوده که این رقم در کشور ۷۷/۲درصد است؛ این در حالی است که رقم بهره مندی در پیش از انقلاب ۶/۲درصد است.

خلیف پور گفت: ۶۵درصد منابع آب روستایی خوزستان از آبهای سطحی است و مطلوبیت آب روستایی از ۸۳درصد در سال ۸۵ به ۸۵/۴درصد در سال جاری رسیده است.

وی اضافه کرد: هزینه واحد کار در تامین آب روستایی در استان نسبت به استانی مانند فارس که جمعیتی همسان خوزستان دارد بالاست.

خلیف پور در عین حال با اشاره به ۴۷۰واحد تاسیسات آب و فاضلاب روستایی در خوزستان افزود: ۷۶تصفیه خانه در این استان فعالیت دارد و ۴۴پروژه مصوب دیگر در دست اجراست.

وی مجموع حقوق ماهانه یک هزار و ۸۰۰کارمند شرکت را ۳۰میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: دو ماه است که حقوق این نیروها و پنج ماه مزایای این ها پرداخت نشده است.

وی همچنین گفت: هزینه تولید هر متر مکعب آب برای روستاهای استان ۱۰هزار ریال و قیمت فروش آن یک هزار ریال است؛ در واقع هزار لیتر آب یه قیمت یک هزار ریال در اختیار مردم قرار می گیرد.

خلیف پور از مدیرعامل جدید شرکت خواست پیگیر مسایل اعتباری و حقوق عقب افتاده نیروها باشد.

در این آیین با تقدیر از تلاش های ‘عبدالعلی خلیف پور’ مدیرعامل قبلی شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان ‘درویشعلی کریمی’ به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت معرفی شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.