ارائه برنامه موکب‌های ایرانی به ستاد مرکزی اربعین

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه پیشنهاداتمان برای آئین اربعین حسینی را فردا به ستاد مرکزی اربعین ارائه خواهیم کرد اظهارکرد: از همه دوست‌داران اهل بیت علیهم السلام دعوت می‌کنیم تا با توجه به شرایط کرونایی، از فرصت معنوی محرم و صفر امسال برای مشارکت در فیض توسعه عتبات بهره‌مند شوند.

محمد جلال مآب در وبینار روسای ستاد‌های استانی بازسازی عتبات عالیات افزود: پیشنهاد‌های ارائه شده از سوی موکب‌های ایرانی در قالب فرضیه‌های مختلف برگزاری عمومی، محدود به شهروندان عراقی و عدم برگزاری آئین اربعین حسینی، گردآوری شده و جهت اخذ تصمیم نهایی، در جلسه آتی ستاد مرکزی اربعین حسینی مطرح خواهد شد.

وی با بیان اینکه میزبان اصلی کنگره عظیم اربعین حسینی، ملت عزیز و دولت عراق هستند ادامه داد: حضور موکب‌های ایرانی در سال‌های گذشته و در صورت ارائه مجوز‌های لازم با توجه به شرایط کرونایی، برای آئین امسال، تنها با هدف مشارکت در فیض خادمی زائران امام حسین (ع) و یاری رساندن به میزبان اصلی است.

جلال مآب با بیان اینکه با توجه به شیوع ویروس کووید ۱۹، منتظر تصمیم مسئولان عراقی و ایرانی هستیم اظهار داشت: مواکب ایرانی تمایل دارند چه زائران ایرانی اجازه و توفیق حضور در عتبات را داشته باشند و چه اربعین امسال محدود به زائران عراقی باشد، از فیض یاری رساندن به موکب‌های عراقی محروم نشوند.

وی عنوان داشت: بر این اساس یکی از پیشنهاد‌ها این است که موکب‌های ایرانی با تهیه اقلام بهداشتی و سلامت محور، کمک‌ها و هدایای مردم ایران را جمع آوری و جهت پشتیبانی از موکب‌های برادران عراقی ارسال کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات با بیان اینکه ممکن است با توجه به پروتکل‌های بهداشتی و ممنوعیت اجتماعات، مراسم اربعین حسینی امسال برگزار نشود گفت: پیشنهاد می‌کنیم تعدادی از موکب‌ها همانگونه که از اسفند سال گذشته در زمینه مقابله با کرونا فعال بودند، در ایام محرم و صفر نیز در قالب موکب سلامت و با هماهنگی وزارت بهداشت به هموطنان عزیز خدمات بهداشتی ارائه کنند.

وی با بیان اینکه سالهاست هیات‌های مذهبی و خیران، با برگزاری آئین‌های عزاداری و اطعام، ارادت خود را به ائمه اطهار نشان می‌دهند افزود: با توجه به شرایط خاص کرونایی امسال که امکان تجمعات بزرگ عزاردای، اطعام و حتی تشرف به اماکن مقدسه وجود ندارد، کمک به توسعه اعتاب مقدسه می‌تواند فرصت معنوی برای نشان دادن ارادت به آستان اهل بیت باشد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درپایان گفت: فهرستی از موارد زیرساختی ضروری مانند کارخانه یخ‌سازی، بسته‌بندی آب شرب، سردخانه‌های نگهداری و بسته‌بندی غذا و سرویس‌های بهداشتی، در حال تهیه است که توصیه می‌کنیم خیران و موکب‌های ایرانی در زمینه تهیه این اقلام نیز مشارکت کنند.