جلوگیری از خروج ۴۲ راس دام قاچاق در ساحل تالاب هورالعظیم

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: جانشین مرزبانی و دریابانی خوزستان گفت:ماموران هنگ مرزی دشت آزادگان و هویزه چهارشنبه شب موفق شدند از خروج غیرقانونی ۴۲راس دام سبک در ساحل تالاب هورالعظیم جلوگیری کنند.

سرهنگ یدالله شرفی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:قاچاقچیان قصد داشتند از طریق تالاب مرزی هورالعظیم ، این محموله دام قاچاق را به عراق منتقل کنند ولی با هوشیاری ماموران مرزبانی و حضور به موقع آنان در ساحل این تالاب ، قاچاقچیان در دستیابی به هدف نامشروع خود ناکام شدند.
وی گفت:در این ارتباط ۱۰ دستگاه خودروی سواری که محموله دام قاچاق را تا نزدیکی تالاب انتقال داده بوده به همراه  چهار فروند قایق صیادی سبک توقیف شد.
جانشین مرزبانی و دریابانی خوزستان در ادامه گفت: در این ارتباط هشت متهم به قاچاق دام بازدداشت شدند که پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
در سال جاری دست کم هشت محموله دام زنده (سبک) حین خروج از کشور در محدوده شهرستان‌های مرزی دشت آزادگان، هویزه و مناطق ساحلی تالاب هورالعظیم توقیف واز خروج حدود ۴۰۰راس دام جلوگیری شد.
استان خوزستان بیش از ۵۰۰کیلومتر با استان‌های عراقی میسان و بصره مرز مشترک زمینی ، دریایی و آبراهی دارد.
بسته شدن مرز تجاری چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و در محدوده شهرستان دشت آزادگان از نیمه دوم اسفند ۱۳۹۸ تاکنون به علت شیوع ویروس کرونا از سوی دولت عراق ، قاچاق دام را در این منطقه مرزی افزایش داده است.
رونق اقتصادی و تجاری شهرهای غربی خوزستان در گرو فعالیت مرز تجاری چذابه و صادرات کالا از این مرز بین‌المللی است.
مسوولان اجرایی و سیاسی خوزستان همچنان در حال پیگیری و رایزنی با مقام‌ها و مسوولان محلی و مرزی استان میسان عراق برای بازگشایی مرز تجاری چذابه هستند.مرزهای چذابه و شلمچه  و مرز دریایی خرمشهر (اروندرود) پس ازسرنگونی رژیم بعثی عراق از تیرماه ۱۳۸۲ به تدریج برای عزیمت زائران عتبات عالیات و صادرات کالا به عراق بازگشایی شدند تا دعای ملت ایران پس از سپری شدن دهه‌ها از حاکمیت نامشروع حزب بعث عراق بر مردم این کشور مستجاب شود و به زیارت حرم‌های مطهر امامام معصوم(ع) نایل شوند.