از تغییر نام فامیلی تا کاهش ولادت در خوزستان

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان با اشاره به کاهش ۹ درصدی ازدواج در خوزستان نسبت به سال گذشته، گفت: در هشت ماهه امسال ۲۴ هزار و ۱۶۰ ازدواج در استان خوزستان ثبت شده است.

مجتبی فاطمی در نشست خبری که امروز (۳ دی‌ماه) به مناسب روز ملی ثبت احوال در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به احساس نیاز اجداد ما برای ثبت اطلاعات ولادت فرزندان، ثبت فوت و موارد دیگر، سوم دی‌ماه سال ۱۲۹۷ نخستین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی صادر شد.

به گزارش ایسنا،‌ وی افزود: در ایران علاوه بر مرز جغرافیایی، مرز بسیار حساس دیگری به نام مرز هویتی داریم؛ اگر کارمندان ثبت احوال، متعهد نباشند و وجدان کاری نداشته باشند لطمات زیادی به کشور وارد می‌شود. اگر مرز هویتی را جدی نگیریم، دستگاه‌ها و مراجع قضایی و امنیتی قطعا دچار مشکل خواهند شد.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان بیان کرد: راه پیشگیری از آسیب به مرز هویتی این است که ثبت فوت در مدت ۱۰ روز انجام شود زیرا اگر این وارد ثبت نشود و شناسنامه به دست تبعه خارجی بیافتد، فرد می‌تواند از این شناسنامه سوءاستفاده کند بنابراین کار در ثبت احوال بسیار حساس است. اگر کارمند ثبت احوال به وظایف خود عمل کند، آلودگی هویتی، نسبی و سببی نخواهیم داشت.

فاطمی با اشاره به مکانیزه شدن صدور شناسنامه‌ها، گفت: از سال ۹۱ که صدور شناسنامه به صورت مکانیزه انجام می‌شود، تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار شناسنامه جلد قرمز در خوزستان تعویض و مکانیزه شده است که در هشت ماهه امسال ۲۰۴ هزار شناسنامه جلد قرمز تعویض و تحویل داده شده است.

وی با اشاره به مراحل صدور شناسنامه جدید افزود: چهار روز پس از تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ شناسنامه جدید، شناسنامه صادر می‌شود در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند با بازرسی این اداره‌کل تماس بگیرد. همچنین در صورتی که محل صدور شناسنامه در خارج از استان یا شهر دیگری باشد، نیازی نیست که برای دریافت شناسنامه جدید به محل صدور قبلی مراجعه شود. شناسنامه المثنی نیز در مدت یک ماه صادر می‌شود.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه شناسنامه قرمز قدیمی می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد؛ افرادی که شناسنامه خود را گم می‌کنند باید در کمترین زمان این موضوع را اطلاع دهند تا حداقل شناسنامه آنها از درجه اعتبار ساقط شود. شناسنامه نوزدان نیز مکانیزه و دوبرگه شده است؛ شناسنامه کودکان جای الصاق عکس ندارد و این کار در ۱۵ سالگی انجام می‌شود.

وی در خصوص شرایط حذف اطلاعات همسر از شناسنامه، گفت: اگر طبق حکم پزشک قانونی و دادگاه، فردی دوشیزه باشد، ادارات در کوتاه‌ترین زمان باید مشخصات همسر وی را از شناسنامه حذف کنند اما اگر افراد ازدواج کرده باشند و سپس طلاق گرفته باشند، پس از انجام ازدواج دوم مشخصات همسر اول قابل حذف خواهد بود. بیشترین مراجعه‌کنندگان به ثبت ‌احوال در زمینه حذف اطلاعات همسر از صفحه شناسنامه است.

فاطمی در خصوص امکان‌ حذف کامل شناسنامه، گفت: در حال حاضر همه کشورها تنها یک شماره ملی و یک کارت دارند اما با توجه به نیاز استفاده از شاسنامه برای شرکت در انتخابات، شناسنامه زمانی می‌تواند حذف شود که قانون انتخابات عوض شود.

وی با اشاره به کاهش ۹ درصدی ازدواج در خوزستان در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیان کرد: در هشت ماهه امسال ۲۴ هزار و ۱۶۰ ازدواج در خوزستان ثبت شده است در حالی که در این بازه زمانی در سال گذشته، ۲۶ هزار و ۵۰۸ مورد ازدواج ثبت شده بود اما با این وجود خوزستان رتبه ششم را در ازدواج دارد و سال گذشته نیز همین رتبه را داشت.

مدیرکل ثبت‌ احوال خوزستان با اشاره به جزئیات ازدواج‌ها در استان خوزستان کرد: میانگین سن ازدواج مردها در استان خوزستان ۲۸ سال و ۹ ماه و دختران ۲۳ سال و ۹ ماه است.

فاطمی با بیان اینکه آمار افزایش طلاق در خوزستان در سال جاری معنی‌دار نبوده است، بیان ادامه داد: همچنین ۴۲ درصد از ازدواج‌های ثبت شده در خوزستان در سال جاری مربوط به افراد زیر دیپلم و بی‌سواد بوده‌اند.

وی تصریح کرد: در هشت ماهه امسال ۳۲۵ مرد بالای ۶۰ سال و ۲۵ زن بالای ۶۰ سال ازدواج کرده‌اند. همچنین در این مدت ۲۲ مورد ازدواج زن و مرد بالای ۶۰ سال ثبت شده است.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان با اشاره به رتبه ۲۱ خوزستان در طلاق گفت: در هشت ماهه امسال ۵ هزار و ۹۹۴ طلاق در خوزستان ثبت شده است که در این بازه زمانی در سال گذشته ۶ هزار و ۱۴۸ مورد طلاق داشتیم. البته ممکن است برخی از طلاق‌ها در سال‌های گذشته انجام شده و تنها در این سال ثبت شده‌ باشند.

فاطمی وضعیت آمار ولادت در کشور را نگران‌کننده دانست و ادامه داد: خوزستان پس از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را در ولادت دارد. در هشت ماهه سال جاری ۶۵ هزار و ۲۴۵ ولادت در خوزستان ثبت شده است، در حالی که در این مدت در سال گذشته ۷۵ هزار و ۳۹۸ واقعه ولادت در استان ثبت شده است یعنی در خوزستان میزان ولادت نسبت به سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: بدین ترتیب به سمت تک‌فرزندی پیش می‌رویم که این موضوع به فرزندان آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود استقلال فکری کمی داشته باشند.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان بیان کرد: بیشترین میزان فرزندآوری در خوزستان به ترتیب برای مادران گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با ۱۸ هزار و ۵۷۴ ولادت است و گروه سنی فرزندآوری ۳۰ تا ۳۴ سال با ۱۶ هزار و ۶۴۲ ولادت و گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با ۱۳ هزار و ۵۲۹ ولادت به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند که این موضوع نگران‌کننده است.

وی بیان کرد: در سال جاری به ازای ولادت هر ۱۰۰ دختر، ولادت ۱۰۵ پسر در خوزستان ثبت شده است. در هشت ماهه امسال، ۳۳ هزار و ۵۳۹ واقعه ولادت پسر و ۳۱ هزار و ۷۰۶ واقعه ولادت دختر ثبت شده است. همچنین در این مدت ۵۰ هزار و ۵۷۳ ولادت در شهر و ۱۴ هزار و ۶۷۲ واقعه ولادت در روستاها ثبت شده است.

فاطمی با اشاره به ثبت ۱۳ هزار و ۷۴۱ مورد فوتی در هشت ماهه سال جاری، گفت: بیشترین علت این مرگ و میرها به دلیل بیماری قلبی عروقی بوده است.

مدیرکل ثبت‌ احوال خوزستان ادامه داد: در هشت ماهه سال جاری به ازای فوت هر ۱۰۰ زن، فوت ۱۳۳ مرد ثبت شده است. در این مدت ۷ هزار و ۸۴۲ مرد و ۵ هزار و ۸۹۹ زن در خوزستان فوت کرده‌اند. همچنین در این مدت ۱۱ هزار و ۵۶۶ مورد فوت در شهرها و ۲ هزار و ۱۷۵ مورد در روستاها بوده است.

وی ادامه داد: از ولادت‌های ثبت شده در هشت ماهه سال جاری ۶۳ هزار و ۲۵۵ مورد تک‌زایی، ۹۵۷ مورد دوقلوزایی و ۲۴ مورد سه‌قلوزایی و یک مورد چهارقلوزایی بوده‌اند.

فاطمی عنوان کرد: در گروه فراوانی نام‌ها هنوز آمار نام‌های مذهبی پسران و دختران در صدر هستند و در هشت ماهه امسال نام حسین، علی، محمد، امیرعلی و امیرحسین و نام‌های  فاطمه، زینب، زهرا و ریحانه به ترتیب رتبه‌های نخست را دارند.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان با اشاره به تشکیل کمیسیون تغییر نام در خوزستان، گفت: ماهانه حداقل ۳۰۰ تغییر نام انجام می‌شود. در سال جاری ۳ هزار و ۲۷۹ تغییر نام و ۷ هزار و ۷۳۶ تغییر نام خانودادگی انجام شده است اما باید توجه کرد که نام‌های ائمه تحت هیچ شرایطی عوض نمی‌شوند.

وی در خصوص صدور کارت ملی هوشمند بیان کرد: برای جلوگیری از فرار مالیاتی، فرار اقتصادی، کلاهبردای و مبارزه با پولشویی باید افراد جهت دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنند. در خوزستان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واجد دریافت شرایط کارت ملی هستند که تاکنون ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر یعنی ۹۰ درصد افراد واجد شرایط در این زمینه اقدام کرده‌اند.

فاطمی بیان کرد: ادارات ثبت احوال، دفاتر پیشخوان یا ادارات پست حق ندارند از شهروندان هنگام مراجعه به این مراکز، کپی شناسنامه دریافت کنند و ارائه این خدمات باید بدون هزینه اضافی و بدون اخذ کپی انجام شود.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان عنوان کرد: افراد معلول و کسانی که مشکلات جسمانی دارند و نمی‌توانند برای تقاضای کارت ملی هوشمند به مراکز ملی مراجعه کنند، می‌توانند با شماره بازرسی ما ۰۹۳۶۹۹۵۸۵۸۵ تماس بگیرند تا ایستگاه سیار به محل سکونت آنان اعزام شود.

وی بیان کرد: همچنین در برنامه داریم ثبت نام کارت هوشمند ملی افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند از طریق ایستگاه سیار یا با مراجعه افراد در ادارت ثبت احوال، انجام شود.

فاطمی بیان کرد: با توجه به بومی‌سازی ساخت کارت هوشمند ملی تا بهمن ماه در سطح کشور ۹ میلیون کارت ملی به افراد تحویل داده می‌شود اما برای صدور کارت هوشمند ملی کسانی که ۱۵ سال سن دارند، مشکلی نیست و کارت آنها سریع انجام می‌شود.

مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان بیان کرد: حدود ۲۲ هزار کارت ملی هوشمند صادر شده در دفاتر پیشخوان، ادارت پست و ثبت احوال وجود دارند که صاحبان آنها جهت دریافت کارت خود اقدام نکرده‌اند. البته باید توجه داشت که برای تحویل کارت باید صاحب کارت مراجعه کند.