آسیب بارندگی‌های اخیر‌ به میراث استان خوزستان

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: حکمت اله موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان:
بخشی از سقف‌های هتل تاریخی «قو» به دلیل آسیب‌هایی که از گذشته به آن وارد شده بود، در بارندگی‌های چند روز گذشته ریزش کرده‌ است.

بخشی از دیواره‌ی خانه «نجف‌خان» در شهرستان بهبهان نیز ریزش داشته و پایه‌های پل تاریخی «سید صالح» در شهرستان کارون نیز هنوز زیر آب است و تا پایین نرفتن کامل آب، امکان بررسی وضعیت این پل تاریخی وجود ندارد.

بخشی از دیواره‌ها و تزئینات خانه تاریخی «افضل» در شهرستان شوشتر نیز دچار آسیب شدند و مناطق همجوار و بخشی از بنای تاریخی «دورقی» و حیاط خانه تاریخی «علیزاده» نیز در این سیل نشست کرده‌اند.

هر چند احتمالا با تخریب‌ها و شستگی‌هایی در برخی مناطق روبه رو هستیم، اما هنوز گزارش‌های رسمی و اطلاعات دقیقی از مناطق تاریخی آبادان، شوش، چغازنبیل، خرمشهر یا دزفول داده نشده است.

به دلیل خاکی بودن محوطه‌های برخی از فضاهای تاریخی و جهانی مانند چغازنبیل یا شوش که در زمان بارندگی‌های کوچک نیز گل‌آلود می‌شوند، قطعا در شرایط حاضر، بازدیدها به کندی انجام می‌شود و حضور گردشگران را مختل می‌کند، اما خوشبختانه موزه‌ها این شرایط را ندارند.

تا ثابت نشدن وضعیت آثار تاریخی و پایین نیامدن  آب به طور کامل، نمی‌توان دقیق‌تر درصد آسیب‌های وارد شده را تخمین زد یا اعتبار برای آن‌ها درخواست کرد.