انتقاد شدید علیرضا شریفی از استاندار خوزستان/ اقدامات شریعتی ساده‌لوحانه بود

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: علیرضا شریفی فعال سیاسی اصلاح‌طلب با ارسال یادداشتی به‌عصرجنوب، انتقادات تندی را نسبت به رویکرد غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در چینش هیات های اجرایی انتخابات استان خوزستان مطرح‌کرد.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

“ولْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ”

“و باید از میان شما طایفه ای باشند که مردم را به سوی خیر دعوت نموده ، امر به معروف و نهی از منکر کنند و این طایفه همانارستگارانند”

تقدیم به وجدان بیدار مردم شریف و برای ثبت در تاریخ معروض می دارم ؛
رویکرد ناصواب چندده ساله ی عده ای که فشارحداکثری ، تمامیت خواهی ، حذف هر کس غیر خود و در تنگنا قرار دادن مردم را تنها راه ادامه ی حیاتِ خودمحورانه خویش می دانند و از سیاست های ناصحیح خود غافلند ، با گذشت ۴ دهه از انقلاب همچنان بر طبل خودمحوری و انشقاق جامعه پای می فشارند و آنقدر در جهل و خودخواهی فرورفته اند که گویا بنای شنیدن صدای تحولات سیاسی – اجتماعی امروز را ندارندو کماکان طلایه دار رفتارهای گازانبری ، سرکوب و بگیروببند خود بیش از پیش ادامه داده و تخریب باقی مانده ی سرمایه ی اجتماعی که نه ملک طلق آنها ، بلکه ثمره ی خون پاک شهدا و مجاهدت های مردم ایران می باشد را نشانه رفته اند و از آنجا که دیگر امیدی به دولتمردان و متولیان اجرایی نیست حقایق را به سمع ونظر مردم هوشیار شهر ، شهرستان ، استان و کشورم می رسانم .

در چند روز اخیر همگان مطلعند که در یک اقدام غیر متعارف هیئت اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در بندرماهشهر بر اساس روندی نادرست ، غیرمنصفانه و شک برانگیز پس از عدم تفاهم و توافق فرماندار و رئیس هیئت اجرایی حوزه انتخابیه بندرماهشهر با هیئت محترم نظارت انتخابات برای تعیین لیست ۳۰ نفره ی هیئت اجرایی شهرستان بندرماهشهر پس از معرفی قریب ۶۰ نفر ، موضوع برای اتخاذ تصمیم نهایی به استانداری احاله داده می شود .

بدنبال این اقدام ، استاندار محترم خوزستان ساده لوحانه با اعتماد به رئیس هیئت نظارت استان ، امر انتخاب و صحیح تر اینکه انتصاب ۸ نفر اعضای هیئت اجرایی انتخابات حوزه ی مهم و استراتژیک بندرماهشهر را به رئیس هیئت نظارت شورای نگهبان خوزستان واگذار کرده و به وی جهت نصب ۸ نفر هییت اجرایی شهرستان بندر ماهشهر اختیار تام می دهد.

بدنبال این اقدام غیرحرفه ای و غیر مدبرانه و تأسف بارِ استاندار خوزستان ؛ رئیس هیئت نظارت شورای نگهبان استان خوزستان ۸ نفر اعضای هیئت اجرایی را منصوب می نماید .

همه گان مستحضرند که طبعأ چه افرادی با چه طیف فکری منصوب می شوند و در حال حاضر در حوزه انتخابات شهرستان بندرماهشهر علاوه بر اینکه کاندیداهایِ با گرایش اصلاح طلبی مطلقأ امیدی برای حضور در عرصه ی رقابت ، به هر بهانه ای نخواهند داشت بلکه کاندیداهای اصول گرای معتدل نیز محلی از اِعراب ندارند اِلّا اینکه برای تحلیل گرانِ تصمیم ساز تصمیم گیرندگان عدم برخورداری از رأی مناسب موجب ماندن کاندیدایی در عرصه باشد و این است دست پخت مقامات اجرایی در خوزستان که حق مردم را دو دستی به رقیب هدیه نمودند.
آن هم در حوزه ی انتخابیه ای که حساسیت ها و اهمیت آن ان بر همگان آشکار است و مردم رنجی چند برابر را نسبت به جاهای دیگر بر گُرده ی خود تحمل می کنند.
مردمی که شاهد دوقطبی و تبعیض فاحش در همه ی بخش های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، آموزشی ، ورزشی ، سکونتی و …….. هستند.

شهرستانی که گروهی قلیل آنقدر دارند که از سیری می خواهند بترکند و کثیری از مردم آنقدر در فقر و فاقه اند که آه ندارند تا با ناله سودا کنند. بویژه عزیزانی که در حاشیه ی شهرها و شهرک ها جانشان به لب رسیده است و فریاد رسی ندارند.

همگان می دانند که متأسفانه امروز راه گفتگو و تعامل را هم بسته اند و طوری شده که هرکس از سر دلسوزی برای کشور و ملت حرفی بزند با انواع برچسب ها و توهین ها مواجه می شود.
درست است که مشکلات غیر قابل حل نیستند و به بن بست نرسیده ایم ، اما باید روش ها و سیاست ها عوض شود و در ساختارها اصلاحاتی صورت پذیرد که برای این امر هم گوش شنوایی نیست.

وقتی جامعه از وضع موجود ناراحت شود و به هیچ وجه حرفش شنیده نشود ، به پرسش هایش توجه نشود ، دردش را کسی نفهمد ، رنجش را کسی درک نکند ، راه گفتگو و نقد کردن و آزادی بیان و عمل به قانون بسته شود چه اتفاقی می افتد؟
اگر در جایی اشتباه شده که شده چه اشکال دارد بگویند اشتباه کردیم . چرا نمی خواهند بپذیرند جامعه متکثر است. چرا دست از تمامیت خواهی برنمی دارند ؟ چرا راه اعتدال در پیش گرفته نمی شود؟
این چه کاری است که در شهرستانی مانند ماهشهر بیش از یکصد نفر از اُمناء شهرستان ، از فرهیخته گان ، معتمدین ، از اقشار و قبایل مختلف و مورد احترام همه و همه بدلائل واهی برای عصویت در هییت اجرایی رد صلاحیت می شوند!!!
اینگونه وفاق و همدلی بوجود می اید یا شکاف و تفرقه ؟
ان هم در شرایطی که کشورمان تحت بالاترین فشار ظالمانه از سوی سران استکبار جهانی است!!!
اقایانی که متولی اینونه رد صلاحیت کردن ها هستند در پی اثبات چه مقوله ای هستند؟
دلسوز دینند ؟
دلسوز کشورند؟
آیا فریادرسی هست که به داد این اوصاع اسفبار برسد؟
شما به کلیه ی مراکز حوزه های انتخابیه انتخاباتی در خوزستان سرکشی و ارزیابی کنید،
ملاحظه خواهید کرد که در چند حوزه جانب اعتدال و بی طرفی در انتخاب افرادِ هییت های اجرایی رعایت شده است؟
بخش نطارت بماند که آنها موضعشان مشخص می باشد.
چرا اینگونه با انتخابات حوزه ی انتخابیه ی استراتزیکی چون بندرماهشهر و استان مهمی چون خوزستان اینگونه عمل شود؟
در حالی که امروز مردم ما در زندگی روزمره ی خود با مشکل مواجه اند این شیوه ی عملکرد با آنها اثری مناسب و مطلوب باقی نخواهد گذاشت و مردم را گله مند و ناراحت خواهند کرد.

کدامیک از این شیوه ها منطبق با اهداف انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ است؟
اتقلابی که بدرستی توسط بزرگانش ادعا می شد ما آماده ایم یک کرسی برای استاد با ایدئولوژی مارکسیستی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران داشته باشیم!!!
بداتید و بدانیم که نگرانی امروز ما منافع ملی و منافع کشور است .
امروز نیازمندیم که همه ی طیف های معتدل و میانه رو و جناح های مختلف کنار هم قرار گیرند تا بحرانی که گریبان کشور و ملت را گرفته مرتفع شود.
امروز دولت ، اگر قوا و نهادهای دیگر حاکمیت در مقابلش قرار نگیرد شاید حدود ۱۵ درصد قدرت دارد و مشاهده می کنیم که همین حداقل میزان قدرت و اختیارش هم برای موصوعی همچون تعیین هیئت اجرایی انتخابات که حق اوست با بی تدبیری تقدیمِ رئیس هیئت نظارت شورای محترم نگهبان استان می شود.
مردم حوزه ی انتخابیه ی بندرماهشهر اعم از شهر بندرماهشهر ، امیدیه ، هندیجان ، بندرامام خمینی(ره) ، شهرک طالقانی(کوره ها) ، میانکوه ، شهر چمران(جراحی) ، شهرک شهید رجاعی(زنجیر) ، شهر زهره(چم خلف عیسی) و کلیه ی دهستان ها و روستاهای تابعه
بشدت از مشکلاتی مانند بیکاری ، فقر اقتصادی ، امنیت اجتماعی و شغلی ، مشکلات روحی و روانی که غالبأ ناشی از فشار اقتصادی و تبعیض فاحش در منطقه و استان است ، آلودگی محیط زیست ، مصائب بهداشتی و درمانی ، گرانی و تورم مضاعف بدلیل اختلاف فاحش درآمد( اقلیتی آنقدر دارند تا هر جنسی را به هر قیمتی بخرند و گروهی آنقدر ندارند که پسماند اجناس را قادر به خریداری نیستند و این یعنی بزرگترین نشانه ی فروپاشی اجتماعی که بار ها مورد تذکر امامِ عدل علی (ع) قرار گرفته است) ، افزایش طلاق های عینی و عاطفی ، مشکل آب (شرب و کشاورزی) ، مشکلات عدیده در حوزه کارگری ، اعتیاد ، رواج قاجاق ، فرار مغزها از منطقه ، بی تفاوتی نخبه گان نسبت به مشکلات جامعه بدلیل یأس و نومیدی از نبودن گوش شنوا ، فساد و قرار گرفتن روابط به جای ضوابط ، مشکلات عدیده در حوزه ی کشاورزی ، راههای ارتباطی و بسیاری دیگر از مشکلات که اگر کشور در دست میانه روها و معتدل ها نباشد ، تندروها که فهم صحیحی از منافع کشور ندارند بر مشکلات کشور خواهند افزود.
در این منطقه و البته در اقصی نقاط کشور باید حرمت همه اقوام پاس داشته شود و به انسان بماهو انسان احترام گذاشته شود و مطابق اصل ۱۹ قانون اساسی که بیان می کند:
اصل ۱۹-مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارندو رنگ ، نژاد ، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد شد .
در صورتی که مکرر مشاهده شده افرادی از اقوامی بزرگ حتی برای فرار از محرومیت های شعلی اقدام به تغییر نام خانوادگی شده اتد و این ظلمی فاحش است زیرا ایران باید به همه ی ایرانیان متعلق باشد ، همانطور که همه ی ایرانیان از هر قوم و قبیله در حفظ و حراست از حدود و ثعور ایران اسلامی باید کوشا و جانفشانی کنند.
شرط اعتلای کشور وحدت ، هماهنگی ، یکپارچگی و استقرار دموکراسی است .
باید بستر انجام انتخابات آزاد را فراهم کرد تا منتخبین حقیقی مردم توسط مردم به مجلس راه یابند و در آن صورت مجلس در رأس امور خواهد بود و در غیر اینصورت مجلس ، مجلسی فرمایشی شکل خواهد گرفت .
همان جایگاهی که منادی عدالت امام علی (ع) برای مردم قائل است که در خطبه سوم نهج البلاغه می فرماید:
” آگاه شوید ، سوگند به خدایی که دانه را شکافت و انسان را آفرید ، اگر توده های *مردم* حضور نداشتند و اگر با وجود یاری دهنده ، حجت تمام نبود ، و نیز اگر خدا از دانایان و آگاهان پیمان نگرفته بود ، برای اینکه بر سیری و ستمبارگی و استثمار ستمدیده ، اقرار و سازش نکنند، زمام کارشان به خودشان وا می گذاشتم(رها می کردم) مانند آغاز خلافت ، در انتهای کار نیز به آبیاری و توانبخشی مکتب ادامه می دادم ، همچنانکه متوجه شده اید که این حکومت بر شما مردم ، در نزد من بی ارزش تر از عطسه ی میش است.”

امید می رود همه ی دست اندرکاران وجاهت انتخابات و صندوق رأی را که ملت ایران بیش از یکصد سال برای احیاء و ارج نهادن به آن تلاش نموده و فداکاری های بسیار کرده است را گرامی بدارند و پاسخ شایسته برای آیندگان در اختیار تاریخ فردا قرار دهند.

وماتوفیقی الا بالله العلی العظیم
*بندرماهشهر
۹۸/۹/۲۱
*علیرضا شریفی