افزایش صادرات برق به عراق

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: محمود دشت‌بزرگ مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: سنکرون سازی به معنی وصل کردن دو شبکه کاملاً مجزا به هم است، به طریقی که هیچ نوع شدت جریان ضربه‌ای قابل ملاحظه‌ای ایجاد نکند و به نوعی همسان سازی و رویت پذیری در بین شبکه برق دو کشور رخ داده است.

او بیان کرد: روز ۱۰ آبان ماه با حضور استاندار خوزستان در دیسپاچینگ جنوب، وزیر نیرو و معاون وزیر انرژی عراق در تهران، این سنکرون سازی انجام و شبکه برق دو کشور به هم وصل شد.

دشت‌بزرگ اظهار داشت: این همسان و هم فازسازی کمک می‌کند تا تبادل برق به راحتی انجام و حجم انتقال برق افزایش پیدا کند و حتی در صورت نیاز از شبکه عراق، برق دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان ادامه داد: سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق از طریق شبکه برق خوزستان را نشانی از قابلیت و ظرفیت منصوبه برق در خوزستان اعلام کرد.

این مقام مسئول اذعان داشت: سنکرون سازی به ما این فرصت را می‌دهد تا از طریق شبکه برق عراق به کشور‌های همسایه آن نیز وصل شده و به قدرت‌های انرژی در منطقه تبدیل شویم.

محمود دشت‌بزرگ افزود: در حال حاضر میزان صادرات برق ایران به کشور عراق در بالاترین میزان خود است و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده بنا است حجم صادرات و تبادل انرژی بین دو کشور افزایش یابد.