آیا سامانه بارشی پاییز خبر از سیل دوباره در خوزستان می‌دهد؟

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: با توجه به ورود اولین سامانه‌ بارشی از روزهای انتهایی ماه مهر، احتمال وقوع سیل در استان‌هایی چون خوزستان و لرستان نیز شدت گرفته است.

با توجه به ورود اولین سامانه‌ بارشی از روزهای انتهایی ماه مهر، احتمال وقوع سیل در استان‌هایی همچون خوزستان و لرستان نیز شدت گرفته است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نیز با اشاره به ورود این سامانه بارشی به کشور اظهار کرد: طی روزهای آینده بر شدت بارش‌ها در مناطق غرب و جنوب‌غرب افزوده خواهد شد؛ از روز یکشنبه نیز شدت بارش‌ها عموما برای استان لرستان، شمال خوزستان، جنوب چهارمحال‌ و بختیاری، جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، کهگیلویه‌ و بویراحمد، شمال بوشهر و جزایر شمالی خلیج‌فارس پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: با توجه به بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها در این مناطق، احتمال وقوع سیلاب‌های ناگهانی و صاعقه نیز وجود دارد.

اما هواشناسی خوزستان، هیچ گونه اخطاریه‌ای در رابطه با سیل احتمالی منتشر نکرده و مدیرکل آن تنها به اعلام تداوم وضعیت بارندگی همراه با رعدوبرق از اواخر روز جاری تا روز دوشنبه و در حوزه آبریز سدهای کرخه، دز، کارون و مارون و همچنین ارتفاعات و مناطق شمال، شمال شرق و شرق استان و میزان بارش‌ها اکتفا کرده است.

طبق اعلام هواشناسی خوزستان بیشترین میزان بارش ۲۴ ساعت گذشته استان در شهرستان‌های دهدز با ۶٫۲، ایذه ۵، مسجدسلیمان ۱٫۳ و لالی ۱ میلی‌متر گزارش شده است.

شهرهای گتوند، اهواز و بندر ماهشهر نیز به ترتیب بارش‌های ۰/۱ و ۰/۰۱ را تجربه کرده‌اند.

همچنین میزان بارش در حسینیه و صفی‌آباد دزفول ۰/۰۱ میلی‌متر گزارش شده است.

حجت‌الاسلام سید عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده ولی‌فقیه در خوزستان نیز در خطبه‌های نماز جمعه ضمن تاکید بر لزوم توجه مسوولین به سیل احتمالی عنوان کرد: مشاهده این حجم از سیل در سال گذشته همزمان با تشنگی متمادی زمین‌های کشاورزی بود و بارندگی در این حد نداشتیم اما در سال جاری زمین‌ها نوعا اشباع شده‌اند و هنگامی که آب از بالادست بیاید قطعا مانند سال گذشته نخواهد بود.

وی افزود: مسوولین کشور و به ویژه مسوولین محلی خود را برای برنامه‌ریزی دقیق مهیا کنند که اگر احیانا مطابق پیش‌بینی‌ها با سیل دیگری مواجه شدیم به خوبی آن را مدیریت کنیم چرا که سیلی که سرازیر می‌شود عمدتا از مناطق بالادست است و در خود خوزستان کمتر ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، حال باید دید که مسوولان کشوری و استانی برای جلوگیری از خطرات سیل احتمالی و ایجاد تمهیدات لازم در راستای مقابله با هر گونه حادثه غیرمترقبه چگونه برنامه‌ریزی‌های اصولی و علمی را پای کار خواهند آورد تا دوباره به تکرار تجربه تلخ سیلاب مبتلا نشویم.