نگرانی از تلفات جانی در مناطق سیل زده خوزستان وجود دارد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی، امکانات هلال احمر خوزستان را برای امدادرسانی به مناطق سیل زده ناکافی دانست و گفت: نگرانی از بابت تلفات جانی در مناطق در معرض سیلاب در استان وجود دارد.

جواد کاظم نسب الباجی اظهار داشت: هلال احمر خوزستان امکانات لازم برای امدادرسانی به مناطق سیل زده را به اندازه کافی ندارد و امکاناتی که شرکت های دولتی در اختیار مناطق پرخطر قرار داده اند، تنها در ساعات اداری فعال است، این در حالی است که در شرایط بحران باید شبانه روز برای نجات مردم کار کنیم.
وی با اشاره به طغیان رودخانه های دز و کرخه و کارون افزود: متاسفانه به رغم همه امکانات نتوانستند سیلاب را مهار کنند و اکثر مردم ساکن در حاشیه این رودخانه ها در معرض خطر سیل قرار گرفته اند.
الباجی با بیان اینکه انتظار داریم از استان های دیگر در زمینه امداد رسانی با خوزستان همکاری کنند، اظهار داشت: همانطور که خوزستان همیشه در کنار استان های سیل زده و زلزله زده بوده، از استان های دیگر انتظار داریم که برای امدادرسانی به مناطق سیل زده استان پیشقدم شوند، این در حالیست که ما هیچ امکانات و امدادی از سایر استان ها مشاهده نمی کنیم.
وی تصریح کرد: مسئولان محلی در منطقه حضور دارند، اما این مساله کفایت نمی کند و قابل توجیه نیست که مردم سیل زده خوزستان که پتانسیل و ثروت دارد، در انتظار نان خشکی باشند که به آنها برسد.

*جبران حداکثری خسارت کشاورزان
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حداکثر خسارت به زمین های کشاورزی پرداخت می شود، گفت: درباره جبران نشدن زیان سیل فروردین ۹۵ به کشاورزان خوزستان، با رئیس جمهوری صحبت کردیم که قول مساعد برای پرداخت این خسارت ها داده است.
الباجی خسارت به مزارع کشاورزی خوزستان را در نتیجه سیلاب اخیر، فراتر از پیش بینی ها دانست و افزود: مقرر شده است که متولیان کشاورزی آمار زمین های خسارت دیده را جمع آوری و اعلام کنند تا ضمن ارسال به جهاد کشاورزی در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح و حداکثر خسارت به آنها پرداخت شود.
وی تاکید کرد: در صورت جبران نشدن خسارت کشاورزان، از اهرم های فشار نمایندگان ورود می کنیم.
کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، روز جمعه در شورای مدیریت بحران استان با حضور رئیس جمهوری اعلام کرد: روند افزایش دبی رودخانه های خوزستان و رهاسازی آب از سدها سبب می شود ۲۷۸ روستا و ۱۲۵ هزار هکتار از زمین های این استان در معرض آسیب ناشی از سیلاب قرار گیرند.
در پائیز امسال حدود ۸۰۰ هزار هکتار از زمین های خوزستان زیرکشت رفته است. پیش بینی شده بود که بیش از یک میلیون و ۹۳۰ هزار تن گندم، ۶۰ هزار تن کلزا، ۹۰۰ هزار تن چغندرقند پائیزه و ۱۳۰ هزار تن جو (محصولات پائیزه) از زمین های کشاورزی خوزستان برداشت شود.
هشدار و لزوم آمادگی مقابله با سیلاب از سوم فروردین در تمام رودخانه های خوزستان اعلام شده است.
وزیر نیرو وقوع سیل در خوزستان را حتمی دانسته و گفته است: از روز ۱۱ تا ۱۶ فروردین جاری به دلیل بارش های باران حدود سه میلیارد متر مکعب آب وارد سدهای خوزستان می شود که ۱٫۲ میلیارد متر مکعب از این حجم آب سبب پر شدن ظرفیت خالی مخازن سدها می شود و بقیه تخلیه می شود که بر اثر این تخلیه نقاط پایین دست سدها دچار آبگرفتگی و سیلاب خواهند شد.
به گفته وی مطابق پیش بینی ها از سد دز ۲ هزار متر مکعب بر ثانیه و از سد کرخه یکهزار متر مکعب آب بر ثانیه رهاسازی می شود از این رو باید برای هفته آینده آمادگی کامل داشته باشیم.
سازمان آب و برق خوزستان در روزهای اخیر با صدور اطلاعیه هایی نسبت به وقوع سیل در حوضه رودخانه های دز، کرخه و کارون هشدار داده و اعلام کرده سه شهر و ۵۱ روستا در حوضه کرخه، ۱۸ روستا در حوضه دز و ۱۸ روستا در حوضه کارون در معرض سیلاب هستند و دستگاه های اجرایی باید آمادگی تخلیه آنها را داشته باشند.
هواشناسی پیش بینی کرده از امروز به مدت ۴۸ ساعت بارندگی شدید در تمام حوضه های خوزستان رخ دهد.