معاون استاندار: مهاجرت از خوزستان جدی است/ گردوخاک مهمترین عامل

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: افزایش پدیده گردوغبار در سال‌های اخیر باعث ایجاد سیل مهاجرت از خوزستان شده است.

فرامند هاشمی زاده ظهر امروز شنبه در همایش و هفتمین کارگاه بین‌المللی گرد و خاک در اهواز اظهار کرد: پدیده گرد و خاک در خوزستان انکار ناپذیر شده و برگزاری چنین همایش هایی باعث هم افزایی دانش تخصصی در این زمینه می شود.

وی افزود: مسئله ریزگرد همیشه با ذات و طبیعت استان همراه بوده اما به دلایل مختلفی در سال های اخیر تشدید شده است. در گذشته یک کمربند سبز در کل استان وجود داشت که متشکل از تالاب ها و زمین های کشاورزی و نخیلات بود. این کمربند سبز به مرور زمان و در اثر دخالت عوامل انسانی از بین رفته است.

هاشمی زاده عنوان کرد: افزایش خطوط حمل و نقل در استان و احداث مجتمع های صنعتی بزرگ دخالت بسیاری در روند معمول طبیعت ایجاد کردند و خشکسالی نیز تشدید کننده این روند بود. متاسفانه ما هیچ برنامه ای برای مقابله با خشکسالی نداشتیم و توازن طبیعت را برهم زدیم.

معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: عدم توجه به نقش مردم در زمینه همراهی در راستای مقابله با تهدیدات خشکسالی نیز یکی از عوامل مهم در وضعیت امروزی استان محسوب می شود. در این چند سال اخیر عدم توجه طراحان و مهندسان در راستای جلوگیری از هدر روی انرژی و ورود گرد و خاک به منازل ساکنان استان نیز مورد بی مهری واقع شد.

هاشمی زاده با تأکید بر اینکه وضعیت آب و هوایی استان در چند سال اخیر باعث شده تا سیل مهاجرت از استان ایجاد شود، تاکید کرد: جلوگیری از دخالت بی برنامه و مخرب انسان باید در برنامه مسئولان گنجانده شود. در سال های اخیر بسیاری از پروژه ها بدون توجه به شاخص های زیست محیطی احداث شده اند.

وی افزود: شناسایی و اولویت بندی کانون های گرد و غبار یکی از اقدامات موثری بود که از سوی استانداری خوزستان در چند سال اخیر انجام گرفت. اعتبارات بسیار خوبی در زمینه مقابله با گرد و غبار در چند سال اخیر انجام گرفت. در کنار همه فعالیت های انجام شده در زمینه مقابله با گرد و غبار اما مردم خوزستان ناچار هستند تا با این پدیده زندگی کنند و باید تلاش کرد شرایط را برای تحمل این موضوع راحت تر کرد.

مطالب پیشنهادی