پس از دو سال تعطیلی، چرخ تولید در گروه ملی فولاد ایران به حرکت در آمد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران با اشاره به آغاز به کار مجدد یکی از خطوط کارخانه به صورت آزمایشی پس از گذشت حدود دو سال گفت: با تامین مواد اولیه همه خطوط تولید شرکت که از نظر اقتصادی دارای توجیه هستند، آغاز به کار خواهند کرد.

کسری غفوری با اشاره به آغاز به کار مجدد کارخانه اظهار کرد: مهمترین مشکل کارخانه گروه ملی فولاد ایران تامین شمش مورد نیاز به عنوان مواد اولیه بود. به دلیل مشکلات مالی که سنوات گذشته در شرکت وجود داشت و یک بدهی انباشته چند هزار میلیارد تومانی که گریبانگیر شرکت بود، متاسفانه حدود دو سال تولید کارخانه متوقف شده بود.
وی با بیان این‌که برای آنکه گروه ملی فولاد به روزهای خوب خود باز گردد، به این شرکت آمده‌ام، گفت: با برنامه و استراتژی منسجم کار را در گروه ملی آغاز کرده‌ام تا شاهد حل مشکلات باشیم. در این زمینه با همکاری‌هایی که انجام گرفت، موفق شدیم اقدامات خاصی را برای حل مشکلات شرکت انجام دهیم.
مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران تصریح کرد: اولین اقدامی که در زمینه حل مشکلات گروه ملی انجام گرفت، بحث تامین مواد اولیه مورد نیاز بود. در این زمینه عمده مشکلی که وجود داشت، بحث خرید مواد اولیه از طریق بورس بود که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما اعلام شده بود. در این خصوص مشکلاتی از جمله نقدینگی مورد نیاز جهت خرید مواد اولیه از بورس وجود داشت.
غفوری ادامه داد: مشکل دیگری که در بحث تامین مواد اولیه از بورس وجود داشت، آن بود که حجم تولید محصول کارخانه گروه ملی فولاد ایران در مقایسه با سایر کارخانه‌هایی که خود را رقیب ما می‌دانند بسیار بیشتر است و با توجه به این شرایط به نوعی تامین مواد اولیه مورد نیاز از بورس ممکن نبود. در این راستا با پیگیری‌های مستمری که انجام گرفت، موفق شدیم مجوزی را برای تامین ماهانه ۴۰ هزار تن شمش خارج از بورس دریافت کنیم.
وی عنوان کرد: این مجوز خوشبختانه محقق شد و اکنون نیز در حال طی کردن مراحل پایانی خود است و در هفته جاری و آینده با تبادل تضامینی میان ما و شرکت فولاد خوزستان، در چهار مرحله و در هر مرحله ۱۰ هزار تن شمش به عنوان مواد اولیه به کارخانه ما تحویل داده خواهد شد.
مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران گفت: با تامین این مواد اولیه همه خطوط تولید شرکت که از نظر اقتصادی دارای توجیه هستند، آغاز به کار خواهند کرد. خوشبختانه از روز گذشته تولید آزمایشی کارخانه آغاز به کار کرد و توانستیم از خط کوثر کارخانه محصول دریافت کنیم و این مساله نوید بخش روزهای خوب گروه ملی فولاد ایران در ادامه راه است.
غفوری با اشاره به دیگر مشکلات کارخانه بیان کرد: بخشی از کارگران و پرسنل گروه ملی فولاد ایران ۸ ماه حقوق معوق داشتند که در بدو ورود موفق شدیم ۴ ماه حقوق معوق را به آن‌ها پرداخت کنیم. همچنین کارگران بیمه تکمیلی نداشتند و با توجه به شرایط خاص کارخانه نیاز بود تا این اقدام انجام بگیرد. در این خصوص بیمه تکمیلی با سقف تعهدات برای کارگران، کارکنان و پرسنل در نظر گرفته شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه پولی در اختیار شرکت نبود، توانستیم با کمک توان پرسنل کارخانه، واحد اکسیژن و برج خنک کننده را در کارخانه فولادسازی راه‌اندازی کنیم.
مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران تصریح کرد: یکی دیگر از معضلات گروه ملی نیروهایی بود که مدت‌ها از بازنشستگی آن‌ها می‌گذشت اما به دلیل آنکه امکان پرداخت مطالبات ۴ درصد سختی زیان آور آن‌ها وجود نداشت، این نیروها با مشکلاتی مواجه بودند. در این زمینه این بدهی چند صد میلیارد تومانی به این نیروهای بازنشسته نیز پرداخت شد و شاهد آن بودیم تا این نیروها بازنشسته شوند.