فرمانداران نقشه خطر شهرستان خود را تهیه کنند

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: معاون سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور مخاطره انگیز به لحاظ بلایای طبیعی است گفت: فرمانداران نقشه خطر شهرستان ها را تهیه کنند.

  سعیدی در همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به اینکه در ایران ظرفیت سی مخاطره طبیعی را داریم اظهار کرد: استاندار رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران در استان و فرماندار رئیس این شورا در شهرستان است ، افزود : ماهانه باید جلسات شورای هماهنگی ستاد بحران در شهرستان ها برگزار شود.
وی خاطرنشان کرد: هنوز داغ مردم کرمانشاه، دریانوردان سانچی، مسافران هواپیمای یاسوج بر دل ماست. شاهد گرد و غبار خوزستان و سایر شهرها هستیم. ۹۰ درصد کشور در معرض خطر زلزله، ۷۰ درصد مراکز جمعیتی ما در معرض خطر سیل و ۸۰ درصد جمعیت در مناطق خشکسالی است بنابراین باید برنامه ریزی کرد که بهترین اقدامات در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.
معاون سازمان مدیریت بحران در ادامه خطاب به فرمانداران بیان کرد: بانک اطلاعاتی از همه مخاطرات حوزه مسئولیت خود تهیه کنید. امکانات و تجهیزات لازم برای زمان بحران را پیش بینی کنید. نقشه خطر شهرستان را تهیه کنید، بر ساخت و سازها نظارت کرده و اجازه ساخت و ساز روی گسل ها و حریم رودخانه ها و برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی را ندهید.
سعیدی در پایان گفت: تا رده سوم جانشین انتخاب کرده و مانور برگزار کنید. ضمن بازدید از بیمارستان ها، مدارس، مهدکودک ها و زندان ها برای این مراکز در زمان بحران برنامه داشته باشید. از دستگاه های خود برای زمان بحران، برنامه بخواهید. مردم را آموزش داده و رویکرد واحدی در اطلاع رسانی داشته باشید تا برای مردم ابهام ایجاد نشود. مردم را به بیمه تشویق کنید.
سعیدی در پایان خاطر نشان کرد، اگر بر اساس پیش بینی ها، وقوع سیل محتمل است، حتما اطلاع رسانی خوبی به مردم دنبال شود.