خاک پابرجاست

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: گرد و غبار عراقی که ظهر دیروز بر آسمان بسیاری از شهرستان خوزستان حاکم شد و شدت گرفت صبح امروز سه شنبه همچنان بر آسمان استان خیمه انداخته است.

به گزارش ایرنا براساس گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان غلظت گرد و غبار در ۱۲ شهرستان خوزستان از حد مجاز بیشتر است.
بنا بر این گزارش میزان گرد غبار در ساعت ۰۹:۰۰ صبح روز جاری در آسمان آبادان ۵۷۰، اهواز ۳۰۳، امیدیه ۵۷۹ ، اندیمشک ۱۷۸، بهبهان۶۸۱، بندر امام خمینی(ره) ۷۶۲، حمیدیه ۲۱۷، دزفول ۱۹۵، رامشیر ۷۲۲ ، سوسنگرد ۱۱۸، شادگان ۶۰۸، ماهشهر ۶۰۳، هندیجان ۶۸۶، میکروگرم بر متر مکعب است.
براساس گزارش اداره کل هواشناسی خوزستان این گرد و غبار از کانون های خارجی ریزگرد به کشور رسیده است.
بیشترین غلظت گرد و غبار در روز دوشنبه در شهرستان هندیجان بود که در ساعت ۱۵ به سه هزار و ۹۲۳ میکروگرم بر متر معکب معادل ۲۹برابر حد مجاز رسید.
میزان مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است.
مدارس نوبت صبح و بعد ازظهر روز دوشنبه در ۱۱شهرستان خوزستان به دلیل ورود توده گرد و غبار از کانون های خارجی تعطیل اعلام شد.
پدیده گرد و خاک از حدود ۱۵ سال پیش به دلیل خشکسالیها و کمبود منابع آبی در استان خوزستان بروز پیدا کرده و روز به روز در حال افزایش است هر چند دولت از سال پیش تمام توان خود را برای مهار این پدیده به کار گرفته است.
کارشناسان بر این باورند که مهار این پدیده با برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت بیش از ۱۰ سال به طول می انجامد.

همچنین مجددا مروز بخش‌های شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز به سبب وزش باد شدید مواج است. روزپنج شنبه نیز بخش‌های غربی خلیج فارس در سواحل خوزستان و بوشهر مواج شد.