آخرین آمار از خسارت های شامگاه خونین یکشنبه

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: با فروکش کردن تب ناآرامی‌ها، جزئیات بیشتری از شمار کشته‌شدگان، بازداشتی‌ها و خسارات‌های وارد به اموال عمومی و شخصی منتشر شد.

بر اساس گزارش‌هایی که دیروز از سوی خبرگزاری‌های رسمی منتشر شده، تاکنون ۴ نفر در «درود» لرستان و ۲ نفر در «ایذه» خوزستان، ۳ نفر در «تویسرکان» همدان، ۱ پاسدار در «کهریزسنگ» نجف‌آباد و ۶ نفر در «قهدریجان» از توابع اصفهان کشته شده‌اند. برخی گزارش‌های نیمه رسمی نیز از افزایش شمار کشته شدگان در خمینی شهر و نجف آباد خبر می‌دهند که رسماً تأیید نشده است. بنا به توئیت سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش ۲ نفر از کشته شدگان، به نام‌های آرمین و شایان، دانش‌آموز بودند. بر اساس ویدئویی که از تلویزیون پخش شد، یکی از دانش‌آموزان آرمین صادقی ۱۳ ساله بود که در خمینی شهر به ضرب گلوله کشته شد.
ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس هم دیروز در تشریح کشته شدن یکی از پاسداران در کهریزسنگ نجف آباد به ایسنا گفت:«چند نفر از اغتشاشگران با سلاح‌های شکاری به‌سوی پاسداران شلیک مستقیم می‌کنند که به شهادت یکی از آنها منجر شد. متأسفانه تعدادی از نیروهای بسیج هم با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفتند و مجروح و با حال وخیم به بیمارستان اعزام شدند.» وی تأکید کرد: «سپاه با خویشتنداری هیچ شلیکی به سوی اغتشاشگران انجام نداد.» سیدسعید شاهرخی معاون امنیتی استاندار همدان هم با تأیید کشته شدن ۳ نفر در تویسرکان گفت: «براساس اقدامات انتظامی و اطلاعاتی صورت‌گرفته عوامل این تحرکات شناسایی شده و برخی از افرادی که در صف مردم نفوذ کرده بودند، دستگیر شدند
همزمان مسئولان استانی از بازداشت دست کم ۴۵۰ نفر در تهران، ۱۰۰ نفر در اراک، ۱۳۸ نفر در مشهد، ۱۵۰ نفر در همدان، ۲۰ نفر در کرج، ۱۰ نفر در ارومیه خبر داده‌اند. اطلاعات سپاه استان البرز هم اعلام کرد چهار موتور سواری که عامل آتش‌سوزی اتوبوسی در کرج بودند را دستگیر کرده است. به گزارش تسنیم، فرماندار فلاورجان هم خبر داد:«برخی عناصر حمله به کلانتری قهدریجان شناسایی و دستگیر شدند».
 البته بنا به گفت‌و‌گوهای پراکنده استانداران و فرمانداران، این آمار نهایی بازداشت شدگان نیست. این در حالی است که در چند روز گذشته برخی از دستگیر شدگان بعد از اخذ تعهد آزاد شده‌اند و آنگونه که دیروز منصور غلامی، وزیر علوم خبر داد:«تعدادی از دانشجویان در پی تجمعات بازداشت شده بودند که با دخالت بنده و رئیس دانشگاه تهران این افراد آزاد شدند».
همزمان با انتشار این آمار، مسئولان قضایی در اظهارات شدیداللحنی با اغتشاشگران اتمام حجت کردند. دیروز حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور به کسانی که در جامعه ناامنی ایجاد می‌کنند هشدار داد که به‌صورت قاطع با آنها برخورد خواهد شد. به گزارش میزان، وی با تأکید بر اینکه «دستگیرشدگان دو دسته هستند» گفت: یک عده کسانی هستند که در صحنه دستگیر می‌شدند که خیلی عوامل اصلی و تأثیرگذار در اغتشاشات نبودند و فریب برخی تبلیغات را خورده‌اند که چنانچه مرتکب جرمی نشده باشند، تذکری داده می‌شود و قطعاً برخورد قضایی آنچنانی با آنها نخواهد شد. اما قطعاً دستگاه قضایی و امنیتی اطلاعاتی با آنهایی که مرتکب جرم می‌شوند و اقدام به تخریب می‌کنند و آسیب به مردم می‌رسانند برخورد شدید خواهد کرد. منتظری ادامه داد: پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود به دادگاه خواهد رفت و طبق مقررات قانونی رسیدگی خواهد شد؛ اما آشوبگران و عوامل پشت پرده آنها باید بدانند که نه دستگاه قضایی و نه دستگاه امنیتی و نه دستگاه اطلاعاتی در ارتباط با این مسأله کوتاه نخواهند آمد.
 اوهمچنین خواستار ساماندهی بیشتر به فضای مجازی شد و گفت: مردم عزیز ما باید بدانند که رها بودن فضای مجازی و در اختیار بودن این فضا در دست دشمن، برای همه عرصه‌های زندگی ما مضر است همانگونه که در جریانات اخیر دیده شد که اینها چه شرارت‌هایی دارند و به هیچ چیز ترحم نمی‌کنند، لذا تصور نشود که مسئولان به‌دنبال این هستند که این فناوری روز از مردم سلب شود بلکه باید نظارت و کنترل شود. شامگاه دو شنبه نیز روابط عمومی فرماندهی امنیت سایبری با انتشار تصاویری که گفته می‌شد از «آشوبگران» هستند، خواستار یاری مردم در شناسایی این عناصر شد. وزارت اطلاعات هم با صدور بیانیه‌ای از اقشار مختلف جامعه خواست:«ضمن حفظ هوشیاری خود، کماکان معاندین، اغتشاشگران و آسیب زنندگان به اموال عمومی را از طریق تلفن ۱۱۳ معرفی کنند