دلایل شکل گیری کانون های ریزگردها در خوزستان مشخص شود

عصر جنوب – asrejonoob.ir: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با تاکید بر احصا علل ایجاد کانون های داخلی گرد و غبار گفت: راهکار مهار کانون ها در دل علل ایجاد آن کانون ها است؛ در بررسی های صورت گرفته مشخص شده که علل اصلی ایجاد کانون های گرد و خاک در شهرستان های هندیجان و امیدیه، انسداد آب راه های طبیعی و همچنین هدایت این آبراه ها به سمت رودخانه ها یا دریاها در طول ۳۰ سال گذشته و به شکل های مختلف بوده است.

بذرکار در هفتمین نشست ستاد مقابله با ریزگردها که امروز (۱۲مهرماه) برگزار شد، اظهار کرد: بیش از ۳۶۰۰ هکتار از اراضی استان خوزستان را نهال کاری کرده ایم و جهت نگه داری و آبیاری این اراضی به نزدیک ۹ میلیارد تومان اعتبار احتیاج داریم و اکنون جهت تخصیص این اعتبارات درخواست هایی ارسال کرده ایم امیدواریم این اعتبارات تخصیص یابد تا حداقل نهال هایی که کاشته شده اند، نابود نشوند.

وی با انتقاد از عدم پایداری اعتبارات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان تصریح کرد: اعتبارات بیولوژیک ما باید از اعتبارات پایدار باشد اما اکنون این گونه نیست و این اعتبارات از محل درآمدها ابلاغ می شود. در این زمینه، استاندار سابق درخواست مکتوبی را به سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارسال و تامین اعتبارات منابع طبیعی و آبخیز داری استان را از محل اعتبارات پایدار خواستار شده بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با تاکید بر لزوم احصا علل ایجاد کانون های داخلی ریزگردها عنوان کرد: باید دلایل شکل گیری هر کانون ریزگردها در استان را مشخص کنیم و زیرا راهکار مهار این کانون ها در دل علل ایجاد آنها قرار دارد. بنابراین این موضوع باید حتما پیگیری شود.

بذرکار با بیان اینکه در کشور هیچ مصوبه و دستورالعملی در راستای خشکسالی و مقابله با آن در هیات دولت وجود ندارد گفت: از سال ۲۰۰۰ میلادی کشور گرفتار خشکسالی شده است اما با گذشت ۱۶ سال هنوز رسما فردی نتوانسته این موضوع را اعلام کند. در تمام کشورها برنامه هایی جهت مقابله با خشکسالی مدون می شود اما در ایران هنوز دنبال راه های تسکینی جهت اغنا افکار عمومی هستیم.

وی با اشاره به لزوم اصلاح سیاست های کشور در مدیریت منابع آبی بیان کرد: مدیریت منابع آبی امری نیست که تماما در اختیار وزارت نیرو باشد؛ طبق بررسی های صورت گرفته یکی از دلایل اصلی ایجاد کانون های ریزگردها در شهرستان های هندیجان و امیدیه انسداد آبراه های طبیعی در ۳۰ سال گذشته به صورت کامل و همچنین هدایت این آبراه ها به سمت رودخانه ها و دریاها بوده است؛ بنابراین مناطقی که در دشت خوزستان سیل گیر و در فصول تابستان آبگیر بوده اند با اقدامات غیرمدبرانه تخریب شده اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با تاکید بر لزوم بازنگری مصوبه سال ۹۳ دولت در زمینه مقابله با ریزگردها اظهار کرد: باید بسته به شرایط جدید این مصوبه اصلاح شود، همچنین در مطالعات طرح جامع مقابله با ریزگردها باید دلایل ایجاد کانون های داخلی مورد پیگیری قرار گیرد.

به گزارش ایسنا؛ تقی زاده، مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان، نیز در این نشست اظهار کرد: به صورت طبیعی دانش آموزان خوزستانی در طول ۱۲ سال تحصیلی، از نظر تعداد روزهایی که به مدرسه مراجعه می کنند یک سال عقب تر از دانش آموزان سایر استان ها هستند و اگر تعطیلات ناشی از وقوع ریزگردها را به این مساله اضافه کنیم، دانش آموزان استان خوزستان حدود یک سال و نیم از لحاظ کمیت روزهای تحصیل از دانش آموزان دیگر نقاط کشور عقب تر هستند.

وی ادامه داد: البته این حقیقت که ۸۰ درصد کلاس های درسی فاقد کیفیت تحصیل هستند را در این عقب ماندگی دانش آموزان در نظر نمی گیریم و بنابراین خواهشمندیم بیشترین توجه را به موضوع تعطیلی مدارس داشته باشید.

به گزارش ایسنا؛ در این نشست کوروش بهادری مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز اظهار کرد: از روز گذشته شاهد اینورژن در استان بوده ایم که تا روز پنجشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت و این امر موجب پایداری کانون های داخلی خواهد شد.

وی تامین ویدیو وال را یکی از ضروریات استان خوزستان دانست و تصریح کرد: در تمامی استان ها کارشناسان هواشناسی در ویدیووال ها حاضر و به صورت آنلاین شرایط جوی را برای مردم استان های خود تحلیل می کنند و این حق مردم خوزستان است که از این امر بهره مند شوند.

بهادری خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه جهت خریداری دو دستگاه تلویزیون شهری تخصیص ۱۸۰ میلیون ریال را به ما ابلاغ کرده است که با همکاری شهرداری اهواز آن را پیگیری خواهیم کرد. همچنین سازمان برنامه و بودجه اعتبار راه اندازی مرکز ملی پایش در خوزستان را مصوب کرده است و خواهشمندیم که تخصیص این اعتبارات پیگیری شود.

به گزارش ایسنا؛ ابراهیم حاجی دولو، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز، نیز در ادامه اظهار کرد: این دانشگاه بنا بر نقش ذاتی خود چندین برنامه را در خصوص مقابله با ریزگردها انجام داده است و با وجود کمبود بودجه به نظر می رسد که چند کار دیگر هم قابل انجام است.

وی با بیان اینکه همکاری سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان در برگزاری کنفراس ملی مقابله با ریزگردها کم بوده است، تصریح کرد: باید تمام دستگاه های اجرایی استان ملزم شوند تا انجام طرح ها و پژوهش های مطالعاتی مقابله با ریزگردها را در سرفصل برنامه های امسال خود قرار دهند، برای مثال آموزش و پرورش به نقش تعطیلی مدارس ناشی از وقوع پدیده ریزگردها در افت تحصیلی دانش آموزان بپردازد.

حاجی دولو با اشاره به برگزاری کنفرانس مقابله با ریزگردها در سال گذشته در دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: طبق تفاهم نامه با سازمان حفاظت محیط زیست، این کنفرانس هر دو سال یک بار برگزار خواهد شد؛ برگزاری این کنفرانس در سال گذشته انعکاس خوبی در سطح بین المللی داشت اما متاسفانه همکاری و حمایت سازمان ها در این زمینه کم است.

وی همچنین از برگزاری جشنواره استارت آپ در خصوص ریزگردها با همکاری بنیاد نخبگان و جهاددانشگاهی خوزستان در راستای ایده آفرینی در رابطه با مقابله با ریزگردها خبر داد.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.