معاون استاندار خوزستان: وابستگی های طایفه ای در خوزستان از احزاب قوی تر هستند

عصر جنوب – asrejonoob.ir: معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان گفت: خوزستان یک استان سیاسی نیست و در این استان وابستگی های طایفه ای و قبیله ای قوی تر از احزاب عمل می کنند که نمونه آن را در انتخابات مجلس دهم مشاهده کردیم.

فرج الله خبیر دوشنبه در نشست احزاب سیاسی و فرمانداران که در سالن جلسات استاندار تشکیل شد در پاسخ به انتقادهای فعالان سیاسی از عملکرد حوزه سیاسی استان در انتخابات اخیر اظهار کرد: تا زمانی که در خوزستان وابستگی های طایفه ای و قبیله ای قوی تر از احزاب عمل می کنند نمی توانیم به حوزه سیاسی در استان ایرادی وارد کنیم.
وی با بیان اینکه نتیجه انتخابات مجلس دهم ارتباطی به عملکرد دولت و فرمانداران در خوزستان ندارد تصریح کرد: احزاب نباید فرافکنی کنند و باید ببینند خودشان در انتخابات چه فعالیتی داشتند زیرا فرمانداران مجری انتخابات هستند و باید بی طرفی را رعایت کنند.
خبیر همچنین در پاسخ به انتقاد برخی از فعالان سیاسی درباره برهم خوردن تعدادی از سخنرانی های انتخاباتی گفت: در خوزستان نیز همانند کشور برخی سخنرانی ها بدون هیچ مشکلی برگزار شده و برخی نیز به تشنج کشیده شد و چنین اتفاق هایی در همه کشور دیده شده است.
وی با بیان اینکه برای فعالیت سیاسی در کشور مشکلات زیادی وجود دارد افزود: به تعداد موافقان آزادی های مشروع و فراهم سازی بستر مناسب فعالیت های سیاسی، نیروهای بازدارنده وجود دارند که با تکیه به مراکز قدرت سعی در جلوگیری از این آزادی ها دارند.
خبیر با بیان اینکه هنوز در بحث دموکراسی و مردم سالاری در کشور مشکلات و موانع زیادی داریم اظهار کرد: گروه هایی در کشور و استان وجود دارند که بدون داشتن نام حزب، کارکردهای سیاسی و حزبی دارند.
وی با تاکید بر تلاش برای رفع موانع آزادی های مشروع سیاسی گفت: زمان زیادی لازم است که سطح آگاهی مردم آنقدر افزایش یابد که خود را از خواسته های طایفه ای جدا کنند و به فعالیت در قالب حزب روی بیاورند.
معاون استاندار خوزستان افزود: کشور ما در دوران گذار است و نباید انتظار وضعیت ایده آل داشته باشیم و باید بپذیریم فعالیت حزبی هزینه دارد.
وی اضافه کرد: اینکه گفته شود در دولت یازدهم هیچ کاری برای توسعه سیاسی و فعالیت احزاب انجام نشده بی انصافی است به طور نمونه در خوزستان تنها ۱۲ تشکل سیاسی ثبت شده وجود داشت که اکنون بیش از ۳۵ تشکل سیاسی ثبت شده داریم.
خبیر اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید احزاب جان تازه ای گرفتند و خانه احزاب بعد از چند سال تعطیلی دوباره فعال شده است.
وی در ادامه با اعلام موافقت استانداری برای حمایت از خانه احزاب تاکید کرد: خانه احزاب کشور و تشکل های سیاسی در استان باید راه اندازی خانه احزاب را مطالبه کنند و ما هم تاسیس آن را پیگیری می کنیم.
وی همچنین با بیان اینکه مانعی برای راه اندازی دفاتر شهرستانی احزاب نداریم گفت: دفاتر احزاب در شهرستان ها باید با درخواست و امضای حزب مرکزی انجام شود.

*تاخیر در راه اندازی دفاتر احزاب
محمدرضا شجاعی دبیر حزب کارگزاران سازندگی خوزستان نیز در این جلسه، راه اندازی دفاتر در شهرستان ها را از مشکلات احزاب دانست و گفت: دبیران احزاب در برخی شهرستانها مشخص هستند اما اجازه تشکیل حزب نداریم.
وی تصریح کرد: در دوران تبلیغات انتخاباتی مجلس دهم دوران ناموفقی را پشت سرگذاشتیم و احزاب نتوانستند در شهرستان ها برنامه های خود را پیاده کنند به طور مثال پنج برنامه سخنرانی این حزب در شهرستان ها لغو و یا به تشنج کشیده شد که شامل برنامه سخنرانی کواکبیان در اندیمشک، مرعشی در بهبهان، زیباکلام در بهبهان و رامهرمز و منصوری و خانجانی در اهواز است.
شجاعی گفت: این مسائل ناشی از عملکرد منفعلانه فرمانداران منتخب دولت تدبیر و امید بوده است.
مرضیه امیری دبیر حزب ندای ایرانیان خوزستان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه برخی از احزاب فعالیت فصلی دارند گفت: مهمترین مشکل فعالیت احزاب به مسائل اقتصادی مربوط می شود.
وی پیشنهاد کرد برای گسترش فعالیت احزاب سیاسی در استان صدا و سیما مکلف شود رویکرد خود را نسبت به احزاب تغییر دهد و از ایجاد بدبینی در مردم بپرهیزد همچنین شهرداری ها با احزاب همکاری کنند و بروکراسی های اداری برای صدور مجوز برنامه های تشکل های سیاسی بازنگری شود.
نعیم حمیدی عضو حزب اعتدال و توسعه نیز در این نشست گفت: احزاب سیاسی خوزستان در دولت تدبیر و امید بیش از همه از مدیران و فرمانداران و معاونان استاندار ضربه خورده اند این در حالیست که دولت نباید در زمان حضور خود مظلوم واقع شود.
عیدی فعال دبیر کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در خوزستان نیز در این نشست گرد و خاک، بیکاری و نبود امنیت سه معضل اساسی استان عنوان کرد و گفت: این مسائل به اضافه نارضایتی های عمومی همچون وجود مشکلاتی در شهرداری ها، دارایی و تامین اجتماعی به مخالفت ها دامن می زند و در حضور و مشارکت مردم در صحنه سیاسی ممانعت ایجاد می کنند.
منوچهر روستا عضو انجمن اسلامی معلمان همچنین گفت: عملکرد انتخاباتی احزاب در انتخابات منفی بوده و تمام فرمانداران در تبیین دیدگاه های دولت ناموفق بودند که نتیجه آن انتخاب ۱۵ نفر از نمایندگان مخالف دولت در مجلس دهم بوده است.
وی افزود: یکی دیگر از انتقادها مربوط به این است که از گروه های سیاسی در قدرت استفاده نشده است و نیروهای مورد وثوق احزاب در دولتی که با کمک همین احزاب بر سر کار آمده سهمی ندارند.
بر اساس این گزارش، خوزستان (به جز تشکل های دانشجویی) دارای ۳۰ تشکل سیاسی و ۲۸ تشکل صنفی است که تعدادی از آنها در این نشست شرکت کرده بودند.
خانه احزاب کشور اواخر اردیبهشت امسال بازگشایی شد و درخواست تاسیس خانه احزاب خوزستان در نشست قبلی احزاب در استانداری که به تازگی برگزار شده بود به وزارت کشور ارائه شده است./ ایرنا

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.