نظر دکتر شجاع پوریان درباره استاندار شدن دکتر شریعتی

عصر جنوب – asrejonoob.ir: سپیده اسکندری- ولی الله شجاعپوریان عضو شورای  اسلامی شهر تهران در گفتگو با صبحانه پرس به سوال های این گروه رسانه ای در خصوص انتصاب دکتر غلامرضا شریعتی به عنوان استاندار خوزستان پاسخ داد که در زیر، از نظرتان می گذرد.

پیام انتصاب استاندار بومی از سوی دولت تدبیر و امید به مردم خوزستان چیست؟

این انتصاب نشان می دهد استان دارای توان مدیریتی و کارشناسی بالایی است و با توجه به این که مدیران خوزستانی نگاه ملی و کشوری دارند به طریق اولی پتانسیل و توانایی استانی عمل کردن را نیز دارا می باشند و هم چنین این انتخاب حکایت می کند که دولت روحانی به درخواست های نخبگان و فعالان اجتماعی و سیاسی برای انتخاب استاندار بومی توجه ویژه ای نموده است و امید است با این انتصاب، حمایت مردمی چهار سال آینده دولت تدبیر و امید را نیز کسب کند.

اولویت های استاندار جدید خوزستان چه مسایلی می تواند باشد؟

استان خوزستان قابلیت ها، ظرفیت ها و در عین حال مشکلات و معضلات متعددی دارد که به باور بنده این موارد می تواند از اولویت بیشتری برخوردار باشد:

-محیط زیست و موضوع ریزگردها و جلوگیری از انتقال آب بین حوضه ای برای ایجاد شرایط مناسب زندگی و عدم مهاجرت روشنفکران و سرمایه گذاران از استان و بالطبع جذب سرمایه گذاران به استان

-کشاورزی و توجه ویژه به طرح ۸۸۰ هزار هکتاری رهبری و مشکل حل آب کشاورزی

-گردشگری و میراث فرهنگی با داشتن توان بالای ظرفیت ها و زیر ساخت های زیر زمینی، ریلی، هوایی و آبی استان

-صنایع سنگین و شهرک های صنعتی استان به ویژه پحق ۲% درآمدهای صنایع نفتی و عدم خروج مالیاتهای درآمدی صنایع سنگین و شهرک های صنعتی از استان

-وحدت قومیت های استان و انطباق گذار سنت به مدرنیسم و توجه ویژه به مباحث اجتماعی(فرهنگی، ورزشی و هنری)

-حل ترافیک خودروهای پلاک اروندی در سطح استان با توجه به اینکه این موضوع به یک مطالبه استانی تبدیل شده است.

ـ جذب سرمایه گزاران خارجی به استان و توجه استراتژیک به بنگاهای اقتصادی بخش خصوصی

ـ تلاش برای کاستن از معضل بیکاری و ایجاد اشتغال

وظیفه نخبگان سیاسی، قومی واجتماعی نسبت به همکاری با استاندار جدید به عنوان نماینده عالی دولت چیست ؟

ـ تشکل ها، احزاب، جمعیت ها وکانون های مردمی و غیر دولتی، بدون نگرش قومی- و سازماندهی نمودن نخبگان و فعالین سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به عنوان اتاق فکر، می توانند با ارائه ی برنامه های توسعه ای پایدار، همراه با تئوری آینده پژوهی به استاندار جدید مشاوره بدهند. ضمن این که تعیین شاخص های توسعه و ارزیابی های کمی و کیفی و مقایسه با سایر استان ها و کشورهای همجوار برای، استاندار راهگشا خواهد بود. همچنین، حمایت پایدار بر اساس اصول اخلاق اسلامی و منش جوانمردی از استاندار و نیز رابطه قوی میان روشنفکران و توده اجتماعی و داشتن نقش مهم ریش سفیدی و بزرگ منشی در استان، به همگرایی قومی و اجتماعی کمک خواهد کرد.

به نظر شما استاندار جدید از توان لازم برای ایجاد تحول در استان برخوردار است؟

آقای دکتر شریعتی از چند ویژگی و نقطه قوت برخوردار است که چشم انداز دوره مدیریت ایشان را امیدوارانه نشان می دهد. 

نخست، انرژیِ جوانی که مؤلفه ای ارزشمند و مؤثر است و در پیشبرد امور مهم است.

دوم پرکاری و وقت گذاری وی است؛ آقای دکتر شریعتی در مدیریت های پیشین اش، صبح تا شب و گاه روزهای تعطیل پیگیر فعالیت های حوزه ماموریت خویـــش بوده است. همچنین اشــراف و آگاهی کافی و وافی او از مسائل و معضــــلات و ظرفیت های ایشان به علاوه آشنایی با نیروهای سیاسی و مدیر استان، همه و همه کمک خواهد کرد که بتواند تحرک و تحول خوبی در استان ایجاد کند. البته توصیه من این است که ایشان، هم از تجارب همه ی استانداران پیشین استفاده نماید و هم تیم های کاری و مشاوره ای قوی برای استفاده از ظرفیت فکری هم نیروهای فکور ایشان تشکیل دهد.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.