دستفروشان رفتند و نادری خالی شد

عصر جنوب – asrejonoob.ir: نادری، امروز را متفاوت آغاز کرد، با یک جای خالی بزرگ، و حالا بعد از سال‌ها، خیابانی است عریض که به راحتی می‌توان در آن راه رفت، در مسیر جای خالی بلوای بساط دستفروشان؛ و باید دید طرح جابه‌جایی دستفروشان نادری این بار موفق از آب در می‌آید یا نه.

خیابان نادری، مرکزی‌ترین خیابان اهواز است، از مطب پزشکان و آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها گرفته تا کتابفروشی‌های دانشجویی و مغازه‌های پوشاک و کفش که به نسبت دیگر مراکز خرید و بازارهای اهواز، جای مناسب‌تری برای خرید قشر متوسط و کم‌درآمدتر شهروندان و دانشجویان دانشگاه‌های مرکز استان خوزستان و همچنین مسافرانی است که از شهرستان‌های خوزستان و استان‌های همجوار برای مراجعه به پزشکان یا انجام آزمایش‌های تشخیص طبی گذرشان به نادری می‌افتد.

نادری مرکزی شلوغ و پر رفت و آمد و محل کسب و کار بازاری‌های به نسبت جا افتاده بازار اهواز و همچنین خرید ارزان مردم است.

این خیابان علاوه بر رفت و آمد تجاری و پزشکی، از سال‌ها پیش محلی برای تجمعات مردمی و راهپیمایی‌ها بوده است، از تشییع شهدای بمباران‌های سال‌های جنگ تا راهپیمایی‌های سال‌های نزدیک‌تر؛ و همه اینها، نادری را اصلی‌ترین خیابان اهواز کرده است.

پس از آغاز پروژه قطار شهری اهواز، حفر تونل مترو در مسیر نادری فراز و نشیب بسیاری داشت. نادری شرقی و غربی به ترتیب مسدود شد و کارگا‌ه‌های مترو تمام طول و عرض خیابان را اشغال کرد و جز راه‌باریکه‌ای برای رفت و آمد مردم در مسیری پشت سر هم، فضایی برای راه رفتن در این خیابان به نسبت پت و پهن باقی نماند. این وضعیت آن قدر طولانی شد که دیگر کمتر کسی نادری قبلی را به یاد می‌آورد.

هر چند قبل از بلبشوی مترو هم اینجا و آنجا دستفروشان در نادری بساط داشتند ولی تغییر چهره این خیابان و کاهش نظارت بر وضعیت آن، اوضاع نادری را بیشتر به هم ریخت و همان راه‌ باریکه‌های پشت حصارهای کارگاه‌های مترو تبدیل شد به بازار دستفروشانی که هر روز تعدادشان بیشتر می‌شد و این شد که نادری از این سر تا آن سر شد راسته دستفروشان.

حالا به یاد بیاوریم رفت و آمد سخت در راه‌باریکه‌هایی که مثلا پیاده‌رو بودند و همان راه‌ باریکه‌ها هم حالا با پهن شدن بساط دستفروش‌ها دیگر راهی برای قدم از قدم برداشتن نداشتند. در این اوضاع تصور کنید همراهان بیمارانی را که باید به سختی از اول نادری بیمار بدحال را پای پیاده از لابه‌لای بساطی‌ها و از همان راه باریکه‌ها به مطب پزشک در میانه‌های این خیابان مسدود می‌رساندند و این میان تصور کنید که اگر ناگهان بین دو دستفروش یا دستفروش و مشتری یا دستفروش و دزد بساط دعوا و زد و خورد در می‌گرفت.

با پایان حفر تونل مترو نادری و برچیده شدن کارگاه‌های قطار شهری از طول خیابان، این بار مسیر نادری سنگفرش شد، و قرار شد نادری پس از پشت سر گذاشتن سال‌های بی نظم و قاعده، این بار خیابان مرتب و منظمی باشد برای رفت و آمد راحت و بی دردسر مردمی که به قصد خرید می‌آیند یا برای مراجعه به ساختمان‌های پزشکان.

ولی این هم نشد؛ دستفروشان برگشتند، این بار سراسر خیابان نادری در کنترل دلال‌هایی قرار گرفت که معلوم نبود سند متر به متر کف خیابان اصلی اهواز را از کجا گرفته‌اند و هر وجب از کف خیابان را با دستفروشان معامله می‌کردند.

دستفروشان اهواز، که بنا به گفته یکی از اعضای شورای شهر اهواز بیش از ۲۰ هزار نفر می‌شوند و بنابراین ۲۰ هزار خانوار از این راه امرار معاش می‌کنند، از حاشیه‌های شهر به سمت نادری سرازیر شدند تا از بساط  این شلوغ‌بازار، لقمه‌ای سر سفره ببرند. از شال ۵ هزار تومانی تا کفش‌های دخترانه ۲۰ هزار تومانی، و هر خرت و پرتی که فکرش را کنید در بساط دستفروشان نادری می‌شد پیدا کرد. مردم از بین بساط‌ها راه باز می‌کردند و گاهی تا مسیری طولانی راهی برای رسیدن به پیاده‌رو نبود و در پیاده‌رو هم ستون بعدی دستفروشان ردیف بود.

جماعت از سر و کول هم بالا می‌رفتند، برای وارد شدن به ساختمان پزشکان یا پیچیدن در خیابان‌های فرعی، باید دست‌فرمان خوبی می‌داشتید یا تنه‌های محکم و دردناک را به جان می‌خریدید و این بین، خریدارانی که پای بساط ایستاده بودند هم ستون دیگری جلوی راه رهگذران بودند.

بساط دستفروشان همیشه پر مشتری و بازار به راه بود و این بار مغازه‌داران پاساژها و فروشگاه‌های این خیابان قدیمی که بازارشان کساد شده بود، در مغازه‌ها و پاساژها می‌ایستادند و بازار شلوغ دستفروشان را نگاه می‌کردند.

ولی صبر مغازه‌داران هم تمام شد، کار بالا گرفت؛ زد و خورد و بگو مگوی هر روز مغازه‌داران و دستفروشان از یک طرف و تلاش نیروهای اجراییات شهرداری برای سامان دادن این غوغا از یک طرف، رفت و آمد با مشقت در خیابان از یک طرف و اشتیاق مردم به خرید از دستفروشان از یک طرف، به نادری وضع عجیبی داد.

این شد که کار به جلسات شهرداری و شورای شهر و فرمانداری اهواز و حتی استانداری خوزستان کشید. از شاخ و شانه کشیدن برای دستفروشان تا تدوین طرح جمع‌آوری بساطی‌ها، راهی طولانی طی شد و هر بار یا اجرا نشد یا در اجرا ناکام ماند.

در نهایت شورای تامین شهرستان اهواز دست به کار شد؛ این بار دیگر دستفروشان رفتند، با تصویب شورای تامین اهواز قرار شد دستفروشان نادری به پارک ربیع منتقل شوند، پارکی به نسبت تازه‌ساخت در انتهای مسیر بلوار ساحلی شرقی.

طرح جمع‌آوری دستفروشان خیابان نادری اهواز از امروز، چهارشنبه، اجرا شد؛ به نادری بروید، از دستفروشان خبری نیست. باورنکردنی است ولی خیابان نادری باز و مردم در طول و عرض گل و گشاد خیابان زیر آفتاب خوش اسفند در رفت و آمدند. جا به جا و سر هر خیابان فرعی خودروی اجراییات شهرداری و نیروهای اونیفورم‌پوش ایستاده‌اند و همه جا را می‌پایند.

جای بساطی‌ها خالی است، شاید خیلی‌ها امروز بی‌خبر برای خرید از دستفروشان به نادری آمده و با جای خالیشان مواجه شده‌اند. دستفروشانی که برای یک لقمه نان، در سرما و گرما، در داغی خورشید مرداد و سرمای بهمن، کف نادری یک وجب جا گرفته بودند و با تمام نیرو فریاد می‌زدند: ارزان‌تر از همه جا…

اگر می‌خواهید در اهواز بازار ارزانی پیدا کنید، از این به بعد به پارک ربیع بروید، هم شما ارزان می‌خرید و هم سفره شام ۲۰ هزار خانواده خالی نمی‌ماند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)