مدیرکل آموزش‌و‌پرورش: می‌توان رتبه کنکور خوزستان را به جایگاه ۱۵ ارتقا داد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خوزستان با اشاره به ارتقای رتبه کنکور استان از ۲۷ به ۲۱ در سال گذشته، گفت: در صورت تأمین اعتبارات لازم برای راه‌اندازی ۱۲۰ پایگاه کنکور می‌توان امسال این جایگاه را تا رتبه ۱۵ ارتقا داد.

ایسنا: محمد تقی‌زاده در شورای آموزش‌و‌پرورش استان که امروز ۲۶ بهمن‌ماه در سالن جلسات این اداره‌کل برگزار شد، با اشاره به لزوم شناسایی و جذب دانش‌آموزان عشایری بازمانده از تحصیل، اظهار کرد: امسال برای نخستین‌بار دوره پیش‌دبستانی در مناطق عشایری راه‌اندازی و ۷۵ درصد نوآموزان تحت پوشش قرار گرفته‌اند. البته نارسایی‌های بسیار وجود دارد؛ در منطقه سردشت دزفول حدود ۲۲ روستا در دو منطقه مُد و آرپناه وجود دارد که از سال ۵۵ تاکنون فاقد مدرسه هستند.

وی ادامه داد: در این ۲۲ روستا هیچ‌گونه مدرسه‌ای وجود ندارد و حدود ۱۰۰ کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که باید شناسایی و جذب شوند. مسائل این منطقه در جلسات آموزش‌و‌پرورش در شهریورماه سال جاری مطرح شد اما نتایجی حاصل نشد.

مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خوزستان‌ با اشاره به برنامه‌های ارتقای رتبه کنکور، گفت: در سال گذشته توانستیم از رتبه ۲۷ به رتبه ۲۱ در کنکور ارتقا پیدا کنیم و این اتفاق بزرگی بود. امسال نیز اگر بتوانیم ۱۲۰ پایگاه کنکور در طول این مدت راه‌اندازی کنیم به‌طوری که در هر منطقه آموزشی در استان سه پایگاه مستقر شود، می‌توانیم از رتبه ۲۱ به ۱۵ ارتقا یابیم و این نیازمند تأمین اعتباراتی است.

همچنین در این نشست، حمید قنبری مدیر آموزش‌وپرورش عشایر خوزستان، با اشاره به کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق عشایری استان اظهار کرد: در برخی مناطق عشایری ردّ پای هیچ ارگان دولتی مشاهده نمی‌شود و تنها در انتخابات و با بالگرد مأموران اجرایی انتخابات آراء مردم را اخذ می‌کنند.

وی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ کودک بازمانده از تحصیل در یکی از مناطق عشایری استان وجود دارد که مسیر آن بسیار صعب‌العبور و دشوار است و نیاز به ۲۰ ساعت پیاده‌روی دارد. با وجود پیگیری‌ها و مکاتباتی که پس از مطرح‌شدن این مشکل در شورای آموزش‌وپرورش انجام شد، هنوز موفق نشده‌ایم که بالگردی برای این مناطق اختصاص دهیم.

مدیر آموزش‌وپرورش عشایر خوزستان با تأکید بر لزوم انسداد مبادی بی‌سوادی، گفت: در سال گذشته توانستیم ۱۵۷ کودک بازمانده از تحصیل را تحت پوشش قرار دهیم. البته هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد‌ و امیدواریم این مطالبه امام راحل (ره) که “سراسر ایران را مدرسه کنیم” محقق کنیم و تمام مناطق عشایر را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین در این نشست علی خدادادی مدیرکل جمعیت هلال‌احمر خوزستان، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما توجه ویژه به مناطق محروم است و تاکنون اقلام مورد نیاز بسیاری از مناطق محروم با بالگرد و اخذ مجوزهایی که به سختی اعطا می‌شود، توزیع شده است.

وی ادامه داد: هلال‌احمر نهادی کاملاً متمایز است. تلاش کردیم که بتوانیم تمام مسائل را تحت پوشش قرار دهیم اما این اقدامات نیاز به نهادهای بالاتر دارد. این‌که چرا از سال ۵۵ تاکنون به منطقه‌ای توجهی نشده است از دغدغه‌های ماست.

مدیرکل هلال‌احمر خوزستان تصریح کرد: باید دغدغه ما این باشد که از امکانات تمام مجموعه‌ها در راستای محرومیت‌زدایی استفاده و احساس شود که ظلم‌ستیزی در جامعه حاکم است. اگر همت در مرکز وجود داشته باشد برای محرومیت‌زدایی در مناطق شدیداً محروم که از امکانات اولیه نیز محروم هستند اقدام خواهیم کرد و نیازها را می‌توانیم برطرف کنیم.

همچنین در این نشست مهرداد نیکو معاون اقتصادی استاندار خوزستان، اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اعتبارات بسیار خوبی برای مدارس عشایری در نظر گرفته است‌ که از بیش از ۷ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌شده، ۴ میلیارد تومان آن اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: قطعا اگر در اعتبارات اولویت‌بندی مدنظر قرار می‌گرفت، منطقه‌ای که از مدارس محروم است باید در اولویت اول باشد و اگر اولویت‌بندی درستی شود، دیگر شاهد این‌گونه مشکلات نخواهیم بود.

همچنین در این نشست رضا رضایی مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خوزستان، با بیان این‌که اعتباراتی که در سال گذشته برای مناطق عشایری در نظر گرفته‌شده بی‌سابقه بود، اظهار کرد: تمام اعتبارات در نظر گرفته‌شده اختصاص پیدا نکرد و فقط ۵۰ درصد آن تخصیص یافته است و منطقه سردشت در اولویت بود اما تخصیص آن صفر شد.

وی افزود: اعتباراتی که برای مناطق عشایری در شهرستان در نظر گرفته‌شده حذف و به پروژه‌های دیگری اختصاص پیدا کرد.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خوزستان با بیان این‌که نباید بدبینانه نگاه کرد، گفت: برخی مناطق عشایری فاقد جاده هستند در این حالت هیچ کاری نمی‌توان انجام داد با این حال امسال سال بی‌نظیری در تجهیز مدارس عشایری بود. تمام مدارس عشایری تجهیز شده‌اند و برنامه داریم که به این موضوع نگاه بهتری شود.

رضایی عنوان کرد: از محل اعتبارات استانی ۸۶ میلیارد تومان برای اداره‌کل نوسازی مدارس در نظر گرفته‌شده است‌ که تنها ۱۵ درصد آن اختصاص یافته است. اگر ۵۰ درصد اعتبارات اختصاص داده شود، مشکلات حل می‌شود.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)