مدیر کل آموزش‌ و پرورش: معلمان خوزستانی با محتوای دروس آشنایی ندارند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: مدیر کل آموزش‌ و پرورش خوزستان گفت: امروز معلمان و مدیران مدارس استان با اهداف آموزش و محتوای دروس آشنایی ندارند.

به گزارش ایسنا، محمد تقی‌زاده در اجلاس رؤسای آموزش‌ و پرورش استان با موضوع پروژه مهر که امروز، ۲۲ شهریور در سالن اجتماعات اداره آموزش‌ و پرورش استثنایی استان برگزار شد، اظهار کرد: توجه به فصل نخست زندگی افراد، فردای جامعه را تضمین می‌کند که بسیاری از ما از این بخش زندگی دانش‌آموزان غافل شده‌ایم؛ اگر فصل نخست زندگی کودکان که فصل پرورش و تربیت است، به‌خوبی تنظیم شود، انسانی موفق در تمام بخش‌های دیگر زندگی خود خواهیم داشت.

وی افزود: امروزه بسیاری از خانواده‌ها متولی آموزش کودکان هستند اما متأسفانه متولی تربیت و پرورش روحی نیستند و به‌ویژه با توجه به این‌که فاصله سنی اولیا با کودکان نسبت به گذشته بیشتر شده است، باید تلاش کنیم که خود را به مسائل و چالش‌های نسل جوان و کودک نزدیک‌تر کنیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان با بیان این‌که باید به دنبال تربیت دانش‌آموزانی باشیم که مهم‌ترین مهارت زندگی را به‌درستی درک کنند، تصریح کرد: ما به دانش‌آموزانی نیاز داریم که ارزش آب، خاک و طبیعت سرزمین خود را به‌خوبی درک کنند.

تقی‌زاده اظهار کرد: قطعا اگر دانش‌آموزان آگاه و دانایی داشته باشیم، آمار آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد؛ باید آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها در طلاق یا اعتیاد کمتر شود اما متأسفانه آمار این آسیب‌ها در جامعه روز به روز در حال افزایش است.

وی ادامه داد: هر روز در حال مشاهده انحطاط و سقوط در زاویه‌های این تمدن هستیم؛ امروزه ارتقا و توسعه در جامعه دیده نمی‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که نتوانستیم فصل نخست زندگی افراد را به‌درستی تنظیم و هماهنگ کنیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان خطاب به رؤسای ادارات استان، با بیان این‌که قطعا تمام همکاران اهمیت این موضوع را می‌دانند، افزود: بازگو کردن آن به این دلیل است که در مدارس و سطح آموزش‌وپرورش این نکات تکرار و به آن‌ها عمل شود. امروز معلم ما با اهداف کتابی که تدریس می‌کند، آشنایی ندارد؛ معلمان مدارس ما هدف اصلی دروس را متوجه نیستند و آن را درک نمی‌کنند و مهم‌تر از آن این‌که مدیر مدرسه امروز هدف دوره تحصیلی را نمی‌داند.

وی اظهار کرد: نیروی انسانی آموزش‌وپرورش متولی تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین است اما متأسفانه مشاهده می‌شود که با یک پیشنهاد بهترین نقطه مدرسه تبدیل به فضای تجاری می‌شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان افزود: باید داناترین افراد در آموزش‌وپرورش مدیران مدارس باشند؛ آموزش‌وپرورش ما اصلاح نخواهد شد مگر آن‌که مدیر مدرسه شاخص‌های ارتقا و توسعه بر مبنای مبانی دینی و فرهنگی سرزمین ما و جامعه بین‌الملل را درک کند.

تقی‌زاده با تأکید بر لزوم توجه ویژه به مدارس دخترانه گفت: اگر در یک خانواده بانوان از نظر فرهنگی از سطح بالایی برخوردار باشند از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری خواهد شد.

وی، بزرگترین آسیب در آموزش‌وپرورش را “نبود برنامه علمی” عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر از منابع انسانی خوب و منابع مادی مناسب برخوردار هستیم اما برنامه هدفمند نداریم و جهت‌گیری کلی و مشخص در برنامه‌ها و اهداف وجود ندارد تا مجموعه آموزش‌وپرورش را در مسیر مشخص هدایت کند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.