مطالعات شناسایی کانون های داخلی ریزگردها به اتمام رسید

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از اتمام مطالعات شناسایی کانون های داخلی گرد و غبار این استان خبر داد.

احمدرضا لاهیجان زاده به ایرنا گفت: مطالعات شناسایی کانون های داخلی ریزگرد با همکاری مرکز تحقیقات آبخیزداری کشور انجام و این مطالعات نهایی شده است.
وی افزود: نتیجه مطالعات کانون های داخلی ریزگرد استان در شهریور توسط مشاور در کارگروه مقابله با گرد و غبار خوزستان ارایه می شود.
وی با بیان اینکه تاکنون مطالعات جامعی درباره کانون های داخلی ریزگردها انجام نشده بود، اضافه کرد: کانون های داخلی با استفاده از آخرین تصاویر ماهواره ای شناسایی شده اند.
لاهیجان زاده اظهار کرد: با تصویب مطالعات کانون های داخلی اولویت های کار مقابله با گرد و غبار و مهار کانون ها مشخص می شود و منابع طبیعی خوزستان بر اساس این مطالعات به عنوان نقشه راه عمل می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین درباره مصوبه دولت در زمینه مقابله با گرد و غبار گفت: اجرای این مصوبه به دستگاه های مختلف واگذار شده و نیاز به تامین اعتبار دارد.
خوزستان بیش از ۲۸۰ هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی دارد که منشاء اصلی تولید گرد و غبار در کشور است.
کارشناسان بر این باورند که تداوم خشکسالی، کانون های داخلی گرد و غبار در خوزستان را افزایش داده است.
بر اساس مصوبه دولت در سال ۸۹ مقرر شد که وزارت نفت چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برای عملیات بیابان زدایی در اطراف تاسیسات نفتی در پنج سال بپردازد اما با گذشت این مدت تنها ۳۷۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
با شدت گرفتن توفان های گرد و خاک در بهمن ۹۳، هیات دولت در کارگروه اضطراری آلودگی هوا مصوبه مقابله با اثرات ریزگردها را تصویب کرد اما اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این مصوبه هنوز به خوزستان داده نشده است. در مصوبه هیات دولت ۳۰ هزار هکتار مالچ پاشی و بوته کاری پیش بینی شده است.
به گفته عبدالرضا دانایی معاون اداره کل منابع طبیعی خوزستان، اعتبارات بیابان زدایی این استان امسال کاهش ۸۵ درصدی داشته و از ۱۰۰ میلیارد ریال در پارسال به ۱۵ میلیارد ریال در امسال رسیده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.