۵۵ درصد آب آشامیدنی خوزستان از آب‌های سطحی تأمین می‌شود

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: آب شرب ۵۵ درصد شهرهای خوزستان از طریق برداشت از آب های سطحی و ۴۵ درصد دیگر از آب های زیر زمینی تأمین می‌شود.

به گزارش تسنیم، محسن درفشان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مردم استان بحث کمی و کیفی آب است که امنیت اجتماعی را به نوعی در پی دارد، اظهار داشت: آب شرب ۵۵ درصد شهرهای خوزستان از طریق برداشت از آب های سطحی و ۴۵ درصد دیگر از آب های زیر زمینی تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان به دلیل شرایط جغرافیایی تنوع برداشت‌های آبی را شاهد هستیم، افزود: در خوزستان ۱۶ آزمایشگاه کنترل کیفیت آب مسئولیت ارزیابی کیفی آب از نظر میکروبی، کلر سنجی و دیگر موارد مربوطه را برعهده دارد که علاوه بر آن یک مرکز به صورت شبانه روزی نیز در این زمینه فعالیت می‌کند.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان با بیان اینکه ۶۲۰ هزار مشترک مصرف آب در سطح استان داریم، عنوان کرد: روزانه یک میلیون و ۵۰ هزار متر مکعب آب در اختیار مشترکان قرار داده می‌شود.

وی افزود: اجرای طرح آبرسانی غدیر سبب تأمین آب شیرین برای برخی از شهرستان‌های خوزستان از قبیل آبادان و خرمشهر و نیز برخی از روستا ها شده است، که از سد دز با EC 500به عنوان منبع اصلی استفاده می‌شود.

درفشان درباره میزان آبی که خرمشهر از ایستگاه آب رسانی غدیر بهره مند می‌شود، گفت: شهرستان خرمشهر در شبانه روز بیش از ۷ هزار متر مکعب با EC1700 از این ایستگاه آب برداشت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان آبادان روزانه ۳۵ هزار متر مکعب در ابتدای سال و اکنون با اجرای خط اختصاصی بیش از ۱۰۰ هزار متر مکعب آب برداشت می‌کند، بیان کرد: ۸۰درصد شهرستان آبادان آب مورد نیاز خود را با EC1800 از ایستگاه غدیر تأمین می‌کند.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان افزود: ۲۰ درصد مابقی آب آبادان از رودخانه بهمن شیر با EC2700 تأمین می‌شود که در صدد هستیم تأمین صد درصد آب شهرستان آبادان از ایستگاه آب رسانی غدیر محقق شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان شادگان روزانه بیش از ۴۰ هزار متر مکعب آب مورد نیاز خود را از ایستگاه آب رسان غدیر تأمین می کند، گفت: ۶۰ درصد آب اهواز از کرخه تأمین می‌شود که در این زمینه تا حالت عالی فاصله داریم.

درفشان افزود: طرح آبرسانی غدیر متوقف نشده و در حال اجرا است به طوری که ۹ کیلومتر تونل در اطراف سد دز مراحل انتهایی کار را طی می‌کند تا در آینده مردم از آب آشامیدنی با کیفیت بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه در خوزستان هیچ شهری جیره بندی آب نمی‌شود، اظهار داشت: اگر قطعی آب در منطقه‌ای رخ دهد به دلیل شکستگی های حاصل از افزایش مصرف و فشار به ایستگاه پمپاژ آب است.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان عنوان کرد: در خوزستان شهرهای زیدون، لالی، سالند، حسینیه، ایذه و آغاجری با تنش آبی مواجهه هستند که یکی از دلایل آن کاهش منابع آبی زیرزمینی است.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان هیچ شهری وجود ندارد که از نظر کلر زنی مشکل داشته باشد، گفت: در کل استان EC آب از ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ متغیر است.

درفشان با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب خوزستان ۲۴ میلیارد تومان مطالبات از شرکت‌ها،  سازمان‌های مرتبط و نیز درصد کمی از مشترکان خانگی دارد، افزود: ضریب تعدیل قیمت مصرف آب در خوزستان کم است به طوری که به ازای هر یک متر مکعب ۲۵۰ تومان اخذ می‌شود.

وی گفت: در خوزستان مشترکان پر مصرف به صورت قابل توجه نداریم ولی  قطع آب برای آن دسته از مشترکانی که مصرف بیش از ۵۰ هزار متر مکعب دارند، اعلام شد.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان با اشاره به اینکه در ۵ شهر با توجه به سرمایه گذاری خارجی اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب آغاز شده است، عنوان کرد: در خوزستان ۷ تصفیه خانه فاضلاب داریم و به منظور پیشبرد برنامه‌ها در صدد انتشار ۲۷۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت هستیم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.