نفت باز هم ارزان شد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: بهای نفت در بازار‌های جهانی امروز پنج‌شنبه با پنج درصد کاهش به مرز ۶۰ دلار در هر بشکه(پایین‌ترین قیمت پنج سال و نیم اخیر) رسید.

در پی انتشار اطلاعاتی مبنی بر افزایش ذخایر نفت آمریکا و سخنان وزیر نفت عربستان مبنی بر اینکه این کشور هیچ برنامه‌ای برای کاهش تولید خود ندارد، قیمت نفت در بازار‌های جهانی پنج درصد دیگر سقوط کرد.

بهای نفت برنت دریای شمال در حال حاضر به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان که به اشباع بازار انجامیده، از ماه ژوئن که ۱۱۵ دلار در هر بشکه بود تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که عربستان به عنوان بزرگ‌ترین صادر‌کننده نفت جهان هیچ تمایلی برای کاستن از این مازاد عرضه در بازار ندارد.

در صورتی که بهای نفت آمریکا به زیر کانال ۶۰ دلاری که بسیار مهم است سقوط کند، کاهش بیشتر بهای نفت نیز احتمال می‌رود.

علی النعیمی وزیر نفت عربستان در سفر به پرو برای شرکت در کنفرانس سالانه تغییرات جوی سازمان ملل گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه این کشور تولید نفت خود را کاهش خواهد داد رد کرد و سخنان قبلی خود در نشست وین را تکرار کرد که گفته بود بازار نفت باید خودش اصلاح شود.

عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین صادر‌کننده سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت(اوپک) تولید خود را در ماه نوامبر تغییر نداده و بین ۹ میلیون و ۶۰۰ تا ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرد.

وزیر نفت عربستان افزود: این سطح تولید تغییر نخواهد کرد، مگر اینکه مشتریان خواستار نفت بیشتری شوند.

اعضای اوپک در خصوص نحوه واکنش به مازاد عرضه نفت در جهان و کاهش قیمت‌ها اختلاف نظر دارند. الجزایر و ونزوئلا به ‌طور ضمنی به برگزاری نشست اضطراری اوپک قبل از نشست برنامه‌ریزی شده این سازمان در ماه ژوئن آینده برای مذاکره درباره اقدامی برای افزایش قیمت‌ها صحبت کرده‌اند.

رافائل رامیرز وزیر خارجه ونزوئلا و نماینده این کشور در اوپک گفت: این کاری است که باید آن را انجام دهیم و وظیفه ماست.

نفت برنت برای تحویل در ماه ژانویه با دو دلار و ۶۰ سنت کاهش در هر بشکه به ۶۴ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت در برخی از ساعات معامله امروز تا ۶۳ دلار و ۵۶ سنت نیز پایین آمد.

همچنین نفت سبک آمریکا برای تحویل در ماه ژانویه با دو دلار و ۸۸ سنت کاهش در هر بشکه ۶۰ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه معامله شد. نفت آمریکا نیز تا ۶۰ دلار و ۴۰ سنت(پایین‌ترین سطح پنج سال و نیم گذشته) پایین آمده بود.

آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد: ذخایر نفتی آمریکا هفته گذشته به شکل غیرمنتظره‌ای افزایش یافت و فعالیت بالای پالایشگاه‌ها باعث افزایش ذخایر فرآورده‌های نفتی پالایش‌ شده این کشور شد.

گن مک جیلیان تحلیلگر نفتی در آمریکا گفت: این نشان می‌دهد که تقاضا همچنان ضعیف است و ما سطح بالایی از تولید را داریم و بازار اساسا شرایط خوبی ندارد.

بازار نفت همچنین پس از انتشار گزارش ماهانه اوپک که پیش‌بینی خود برای تقاضای نفت این سازمان با روزانه ۲۸۰ هزار بشکه کاهش به ۲۸ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز تنزل داد، تحت فشار قرار گرفت.

گرت لوئیز دیویس تحلیلگر بانک بی ان پی پاریباس گفت: این گمانه‌زنی روزافزون وجود دارد که نیمه اول سال آینده بازار شرایط بسیار ضعیفی خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.