تخریب ۲۰۰ تپه تاریخی در دزفول!/ میراث فرهنگی به داد آثار باستانی برسد

عصر جنوب – asrejonoob.ir: معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول از تخریب و تسطیح ۲۰۰ تپه تاریخی در سال های گذشته در این شهرستان خبر داد و گفت: میراث فرهنگی استان باید به داد دزفول برسد و مانع از تخریب آثار باستانی این شهر تاریخی شود.

حبیب اله آصفی روز یکشنبه در آیین معارفه سرپرست جدید اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول نابودی تپه های تاریخی دزفول را جنایتکارانه توصیف کرد و افزود: کشاورزی در محدوده تپه های تاریخی چغامیش دزفول موجب شده تا با هر شخم زمین مقادیری آثار باستانی از زمین خارج شود که بی توجهی مسئولان در این رابطه بخشودنی نیست.
فرماندار ویژه دزفول تاکید کرد: آثار تاریخی و میراث هزاران ساله دزفول مورد بی توجهی و تخریب قرار گرفته به طوریکه بخش های زیادی از پل باستانی پاپیلا با صدها سال قدمت با جنایت برخی سنگ شکن ها تخریب شد.
آصفی با اشاره به نقش خبرنگاران در مطالبه گری از مسئولان گفت: یکی از ضعف های میراث فرهنگی در خوزستان کمبود خبرنگار مطالبه گر و قوی در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی استان است.
وی دزفول را سرآمد خوزستان و خوزستان را سرآمد کشور در حوزه میراث فرهنگی، صنایع تبدیلی و گردشگری توصیف کرد و ادامه داد: با وجود ظرفیت های شهرستان دزفول در حوزه گردشگری، تاریخی، تمدنی و فرهنگی توجه ویژه ای توسط مسئولان استان به این ظرفیت های شهرستان صورت نگرفته است.
معاون استاندار خوزستان با انتقاد از معرفی نکردن ظرفیت های دزفول در استان و کشور تاکید کرد: تنها بخش کوچکی از ظرفیت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول در خوزستان و کشور معرفی شده است.
وی با بیان اینکه حوزه میراث فرهنگی شمال خوزستان باید به صورت یکپارچه برنامه ریزی شود اظهار کرد: مجوز ۱۰ باغ رستوران در دزفول گرفته شده ضمن اینکه هزار هکتار زمین در حوزه دریاچه سد دز آماده واگذاری به سرمایه گذار مطمئن و توانمند برای سرمایه گذاری است.
وی ظرفیت های صنایع دستی دزفول را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: صنایع دستی دزفول دارای ظرفیت های عظیم و منحصر به فردی است به طوریکه اکنون برخی صنایع دستی دزفول به یک برند بین المللی تبدیل شده اند ولی اکثر صنایع دستی دزفول با نام این شهرستان به کشورهای دیگر صادر نمی شود.
آصفی همچنین با انتقاد از سنگ اندازی برخی ادارات دزفول در ایجاد سرمایه گذاری در این شهرستان افزود: اظهار نظر مسئولان محیط زیست و میراث فرهنگی شهرستان علیه احداث پالایشگاه دزفول با ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و چهار هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال زایی غیرمسئولانه است.
فرماندار دزفول با تقدیر از زحمات یعقوب زلقی سرپرست پیشین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: مواضع سیاسی مشخص دارم ولی در کار سیاسی عمل نکرده و مصالح شهر را در اولویت قرار می دهم ضمن اینکه با کسی در کار تعارف ندارم.
وی حجت الهی آریایی نژاد سرپرست جدید اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول را به کار خستگی ناپذیر و دوری از حاشیه توصیه کرد.
به گزارش ایرنا تپه های ارزشمند چغامیش دزفول با قدمتی هشت هزار ساله گنجینه ای از تمدن اند که به شماره ۴۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.
چغامیش را باید نخستین مرکز در ایران دانست که خط و کتاب، اول بار در آنجا ظاهر شده است. یکی از تپه های چغامیش اردیبهشت ماه پارسال توسط یکی از کشاورزان تخریب و تسطیح شد./ ایرنا**

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.