تهیه مدل یکپارچه توسعه میدان نفتی آزادگان از سوی دانشگاه تهران

عصر جنوب – asrejonoob.ir: مدیر طرح ازدیاد برداشت نفت دانشگاه تهران در میدان آزادگان تهیه و بهینه سازی مدل یکپارچه توسعه این میدان نفتی را ازجمله عملکرد این دانشگاه در حوزه ازدیاد برداشت نفت از مخزن واگذار شده از سوی وزارت نفت در یک سال گذشته بیان کرد.

محمدرضا رسایی در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی با بیان این که میدان آزادگان در جنوب غرب در ۸۰ کیلومتری غرب اهواز و در نزدیکی شهر سوسنگرد، در مجاورت مرز ایران و عراق است، افزود: تاکنون چهار لایه تولیدی شامل سروک، کژدمی، گلدوان و فهلیان در این میدان شناسایی شده است.
وی با بیان این که در سرفصل های فعالیت های تعریف شده دانشگاه تهران برای قرارداد ازدیاد برداشت نفت پیشرفت مناسبی صورت گرفته است، افزود: با تشکیل حوزه های تخصصی، مسیر فعالیت های ۱۰ ساله خود را با هماهنگی با شرکت مهندسی توسعه نفت مشخص کرده ایم.
رسایی یادآور شد: میدان آزادگان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده بود و برنامه های دو بخش با یکدیگر هماهنگ نبود.
وی خاطرنشان کرد: هرکدام از این بخش ها به صورت مجزا برای خود برنامه های توسعه جداگانه ای داشتند به طوری که آزادگان شمالی با چینی ها و آزادگان جنوبی تاکنون چند پیمانکار عوض کرده است که هم اکنون توسعه آن در دست مهندسی توسعه نفت است.
مدیر طرح ازدیاد برداشت دانشگاه تهران در میدان آزادگان گفت: ما برای نخستین بار یک دیتا بانک متمرکز از اطلاعات دو منطقه شمالی و جنوبی میدان نفتی آزادگان ایجاد و این بانک را به پیمانکار شریک فرانسوی طرف قرارداد خود که ابتدای پارسال فعالیت خود را آغاز کرد، منتقل کردیم.
وی با بیان این که میدان آزادگان چهار مخزن دارد و مخزن اصلی آن ‘سروک’ است، افزود: محوریت طرح را با همکار خارجی جلو برده ایم و از آنها خواسته ایم که دیتاها را به صورت توام بررسی و از ابتدا یک مدل یکپارچه زمین شناسی ارائه کنند.
رسایی با بیان این که کار زیادی روی بیش از ۱۵۰ چاه انجام شده است، به نبود یک مدل یکپارچه توسعه از میدان آزادگان اشاره و گفت: برای نخستین بار در کشور با تلفیق داده های سه بعدی، نقشه ناهمگونی میدان را تهیه و توانستیم خط تولید پایه میدان آزادگان را ارائه کنیم که این به شرکت نفت توان می دهد که نقشه های توسعه خود را بهینه سازی کند.
وی ادامه داد: بر این اساس ما برای توسعه میدان از ابزاری بهره مند شده ایم که بر اساس آن می توان بهترین مبنای الگوی توسعه میدان نفتی را بررسی، ارزیابی و مطابق با آن با شرکت های خارجی داوطلب برای توسعه میدان های نفتی مذاکره کرد.
مدیر طرح ازدیاد برداشت دانشگاه تهران در میدان آزادگان به تفاوت میدان آزادگان با سایر میادین کشور اشاره کرد و گفت: میدان آزادگان در حال توسعه است در حالی که میادین سایر دانشگاه ها توسعه یافته و در حال کار حفاری هستند، لذا حجم کاری ما به منظور جانمایی و بهینه سازی در طراحی چاه ها بسیار بیشتر است.
وی با یادآوری نوع زمین میدان نفتی آزادگان، با بیان این که به لحاظ زمین شناسی تنوعی از مخازن کربناته و ماسه سنگی وجود دارد، اظهارکرد: ما در این میدان با هر دو نوع روبه رو هستیم به طوری که مخازن بالاتر از نوع کربناته و مخازن کژدمی و گلدوان در پایین آزادگان از نوع ماسه سنگی و رسی هستند.
وی ادامه داد: ضمن این که به لحاظ مشخصات سیال نیز نفت سنگین به همراه معضلات آسفالتینگ است که برای آن هم باید چاره اندیشی شود که یک برنامه مدون برای آن دیده ایم و در فازهای آتی به آن وارد خواهیم شد.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.